Vilande kvinnofigurer i landskap inom ovaler. Signerade C.W.H. A tergo etikett respektive påskrift " Sydt af Catharina Wilhelmina Richter, född Hallberg, född år 1793 vid 17 års ålder". I originalramar i mahogny. Bildstorlek ca 20,5x24,5 cm.
Slitage. Ej examinerade ur ram.