Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SAMLING LEKSAKER, bl a dockor, dockvagn, vagga etc, 1900-talets första hälft.

Dockvagn, korgmodell med sufflett, längd 55 cm. Fyra dockor, sköldpadd och biskvi, en klädd i folkdräkt, längd 24 - 45 cm. Vagga, brunbetsad, längd 34 cm. Häst på hjul, höjd 25 cm.

Bruksslitage. Två dockor saknar hår. En docka saknar armar. Häst med sprucken fotplatta och kropp.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.