Målat. En låda i sarg. Svängda ben, profilerad sarg. Längd 79. Bredd 59. Höjd 70 cm.
Senare målning. Torrsprickor. Avslag. Slitage, repor och märken. Maskstunget. Delvis kompletterad lådbotten. Något instabilt. Draghandtag saknas.