Förgyllt och bronserat fodral. Blomsterdekor, krönande roccaille. Ljus urtavla med arabiska siffror, märkt Hans Wessman, Stockholm. Pendel finns. Höjd 100 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Färgbortfall. Sprickor. Mindre dekorelement saknas. Lösa delar. Urtavla med krackelyrer. Renoverad och kompletterad. Lagningar. Ej funktionstestad.