VÄGGPENDYL, Hans Wessman, verksam 1787-1805 i Stockholm.

Förgyllt och bronserat fodral. Blomsterdekor, krönande roccaille. Ljus urtavla med arabiska siffror, märkt Hans Wessman, Stockholm. Pendel finns. Höjd 100 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Färgbortfall. Sprickor. Mindre dekorelement saknas. Lösa delar. Urtavla med krackelyrer. Renoverad och kompletterad. Lagningar. Ej funktionstestad.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed