SKÅP. "Pelare", Rolf Hanson för Källemo AB, Värnamo, formgiven 1991. Signerad o numrerad 2/90.
Rödbrunlaserad al på granitsockel med målad dekor av fläckar. Två dörrar med handtag av grönpatinerad brons, 4 hyllplan, 2 st med hästskoformade metallinläggningar. Signerad på insidan och numrerat 2/90 samt brännmärkt KÄLLEMO. Höjd 208 cm, bredd 48 cm, djup 43 cm.
Smärre slitage och repor, några färgmärken.
Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger.