BÅLSKÅL med LOCK, nysilver och glas, WMF, jugend, 1900-talets början.
Lock och montering i nysilver. Skål i grön glasmassa. Stiliserad jugenddekor. Diameter 32 cm, höjd 40 cm.
Försilvring med hårt slitage. Ställvis repor. Skålen med mindre invändig kantnagg.