SERVIS, ca 45 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen Danmark porslin 1900-talets första hälft

Bestående av;
2 såsbåtar (modellnummer 200, tillverkningsdefekt/spricka undertill),
1 såssnipa (modellnummer 308 tillverkningsdefekt undertill),
1 oval uppläggningsskål (modellnummer 307, fotnagg),
2 ovala uppläggningsfat (modellnummer 96),
2 karotter med lock (modellnummer 275, en lagad lockknopp, fotnagg),
6 ovala fat (modellnummer 233, en tillverkningsdefekt, tre fot-kantnagg),
6 ovala fat (modellnummer 232),
2 smörknivsställ,
2 kvadratiska fat (modellnummer 228, mindre fotnagg),
6 tallrikar (modellnummer 178),
5 tallrikar (modellnummer 179, två fotnagg, två kantnagg, en tillverkningsdefekt),
1 tallrik (modellnummer 176, ett kantnagg),
11 djupa tallrikar (modellnummer 166, åtta mindre fotnagg, obetydliga sprickor, ett kantnagg).

Minor wear.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.