Vitmålat och förgyllt, rak form, något svängda sidor, svängda fötter, urtavlan signerad samt med romerska siffror på försilvrad ring, datum samt namn på sju melodier som spelas på 11+1 klangskålar, höjd ca 255 cm. Pendel medföljer Nyckel finns.
Wear. Later painting. Dry cracks. Cracks. Minor stains. Not function tested. Dial with patina. Weights missing.