Tvådelat. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner, stiliserade män, kvinnor, fåglar, blommor, åttabladsstjärnor samt inskription: E A D H B 18 2 5. Sicksackmönstrad bård med blommor.
Något slitage. Kantskada, några smärre skador samt någon lagning. Smärre fläckar.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42.