Arvid Fougstedt

(Sweden, 1888-1949)
Arvid Fougstedt
(Sweden, 1888-1949)

Two watercolors by ARVID FOUGSTEDT, sined and dated 1929

Size app 34x47 cm and 36x45 cm

Not examined out of frame. No visible damages.

Provenance

KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm

More information

Dessa motiv anses har en självbiografisk förklaring. Efter ett besök i
Paris 1927 påbörjade F serien ’Franska revolutionen’, ett dussintal gouacher och akvareller från 1927 till 1946. De utspelas i en stilriktig miljö efter dräkt- och porträttstudier på Musée Garnavalet och omfattande litterära forskningar i ämnet. Men som oftast i historiska
skildringar har Fougstedt lagt in en underton av frän satir, här riktad mot de samtida konstpolitiker som manövrerade ut honom från centrum till periferien.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto