Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

16 items
OLOF HERMELIN, oil on canvas signed and dated 1889.
Current bid
3 700 SEK
4 000 SEK
ZOIA KRUKOVSKYA LAGERKRANS, oil on panel, signed.
Current bid
1 900 SEK
2 500 SEK
WILHELM BEHM, olja på duk, signerad.
Current bid
2 700 SEK
5 000 SEK
ELLEN JOLIN, water color, signed and dated 03.
Current bid
4 200 SEK
3 000 SEK
PAUL GRAF, oil on canvas signed and dated 1902.
Current bid
1 500 SEK
8 000 SEK
BERNHARD OSCARSSON, oil on panel, signed.
Current bid
700 SEK
4 000 SEK
CARL BRANDT, pastel, signed and dated.
Current bid
300 SEK
3 000 SEK