Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

29 items
Nils Forsberg, oil on panel signed and dated 1899.
Current bid
3 200 SEK
3 000 SEK
Johan Kindborg, oil on canvas, signed and dated -95.
Current bid
5 190 SEK
10 000 SEK
Severin Nilson, oil on canvas, signed.
Current bid
5 000 SEK
7 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, oil on canvas, signed.
Current bid
8 600 SEK
20 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, watercolour, signed.
Current bid
4 000 SEK
12 000 SEK
Vicke Andrén, oil on canvas, signed and dated -07.
Current bid
7 500 SEK
15 000 SEK
Okänd konstnär 1800-tal , watercolour signed.
Current bid
1 800 SEK
2 500 SEK
Anna Gardell-Ericson, watrecolour, signed.
Current bid
6 700 SEK
10 000 SEK
Nils E Johansson, watercolor, watercolor, signed.
Current bid
1 650 SEK
2 500 SEK
Arvid Mauritz Lindström, oil on canvas, signed.
Current bid
8 000 SEK
12 000 SEK
Olof Hermelin, oil on panel, signed.
Current bid
3 100 SEK
4 000 SEK
Jenny Nyström, ink drawing, signed.
Current bid
800 SEK
3 000 SEK
Carl Brandt, oil on canvas, signed.
Current bid
6 100 SEK
6 000 SEK
Erling Ärlingsson, oil on canvas signed.
Current bid
4 200 SEK
7 000 SEK
Anna Boberg, a signed oil on relined canvas.
Current bid
4 200 SEK
5 000 SEK
Severin Nilson, oil on canvas/paper-panel, signed.
Current bid
700 SEK
2 500 SEK
Johan Ericson, oil on canvas, signed and dated 1918.
Current bid
5 000 SEK
10 000 SEK
Fritz Lindström, oil on panel signed.
Current bid
3 000 SEK
5 000 SEK
Nisse Zetterberg, oil on panel, signed and dated -45.
Current bid
3 000 SEK
5 000 SEK
Olof Gylling, watercolour, signed.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, pencil on panel, stamped signature.
Current bid
300 SEK
3 000 SEK