Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

OLLE HJORTZBERG, oil on panel, signerad and dated 13/6-45.
Current bid
1 000 SEK
12 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, oil on canvas, signed and dated -55.
Current bid
4 000 SEK
15 000 SEK
CARL BRANDT, oil on canvas, signed and dated 1911.
Current bid
1 800 SEK
3 000 SEK
THURE WALLNER, oil on canvas, signed and dated 1910.
Current bid
1 000 SEK
3 000 SEK
ELISABTEH WARLING, oil on canvas, signed.
Current bid
6 000 SEK
3 000 SEK
OLOF HERMELIN, oil on canvas, signed.
Current bid
4 000 SEK
6 000 SEK
LINDORM LILJEFORS, oil on canvas, signed.
Current bid
3 700 SEK
6 000 SEK
Current bid
2 550 SEK
6 000 SEK
JENNY NYSTRÖM, watercolour, signed.
Current bid
9 100 SEK
10 000 SEK
ERIK PETTERSON, watercolour, signed E. P-n.
Current bid
2 200 SEK
3 000 SEK
SEVERIN NILSON, oil on canvas/ paper-panel, signed.
Current bid
4 000 SEK
8 000 SEK
ALF WALLANDER, watercolour, signed.
Current bid
1 455 SEK
2 500 SEK
ANNA PALM DE ROSA, watercolour, signed Anna Palm.
Current bid
2 000 SEK
4 000 SEK
OWE ZERGE, draeing signed and dated Paris 24/3.
Current bid
5 300 SEK
8 000 SEK
OWE ZERGE, drawing signed and dated 1919.
Current bid
5 500 SEK
10 000 SEK
LARS PIRAK, oil on canvas, signed.
Current bid
5 200 SEK
6 000 SEK
ARNE BARK, oil on canvas, signed and dated -82.
Current bid
1 200 SEK
4 000 SEK
ALFRED WAHLBERG, oil on panel, signed Alfr. Wahlberg.
Current bid
2 000 SEK
12 000 SEK
Current bid
7 000 SEK
10 000 SEK