633
533258
Carl Larsson
(1853-1919)

"Nu är det jul igen" / "Julafton"

Signed C.L. Executed in 1907. Watercolour, indian ink, heightening white and pencil on paper 58 x 43 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

2 500 000 - 3 000 000 SEK

275 634 - 330 761 EUR

Vasarahinta:
2 250 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Wholesale dealer Oscar Johansson, Stockholm.
Private collection.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", September - October 1953, no. 293.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem", No. 2, catalogued p. 69 under collection 24: "Grosshandlare Oscar Johansson, Rådmansgatan 22, Stockholm".
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, catalogued under year 1907, p. 111, no. 1229 (under the title "Julafton").

Lisätietoja

.

Taiteilija/suunnittelijat

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen.
Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Lue lisää
Tietoa huutokaupasta
Ota yhteyttä asiantuntijaan
Pedro Westerdahl
Tukholma
Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide
+46 (0)8 614 08 05