Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
170. Antoine Louis Barye Efter, "Lion et serpent".
170. Antoine Louis Barye Efter, "Lion et serpent".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. COLLIER,
660. COLLIER,
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
565. ARMLÄNK,
565. ARMLÄNK,
Klubbat pris
25 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1202. GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil.
1202. GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177. Carl Holsoe, Salong i vårljus.
177. Carl Holsoe, Salong i vårljus.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets  första hälft.
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
755. ARMLÄNK,
755. ARMLÄNK,
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
563. BROSCH,
563. BROSCH,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
756. RING,
756. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. RING,
564. RING,
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
754. ALLIANSRING,
754. ALLIANSRING,
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
757. RING,
757. RING,
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
758. RING,
758. RING,
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
588. ARMRING,
588. ARMRING,
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. RING,
592. RING,
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
591. RING,
591. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
597. RING,
597. RING,
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
594. ÖRCLIPS,
594. ÖRCLIPS,
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
596. RING,
596. RING,
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. RING,
600. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
157. Anders Zorn, "Kajuta".
157. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
Klubbat pris
26 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
411. Dam med broderad mössa.
411. Dam med broderad mössa.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
Klubbat pris
440 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK