Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1262. TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.
1262. TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
1234. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
1234. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1239. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
1239. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1001. 1/2 DALER SM 1747. Fredrik I.
1001. 1/2 DALER SM 1747. Fredrik I.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
415. Officer med svärdsorden.
415. Officer med svärdsorden.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1037. SKRIN. 1800-tal.
1037. SKRIN. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1183. POKALGLAS, Böhmen, Barock, omkring 1700.
1183. POKALGLAS, Böhmen, Barock, omkring 1700.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
418. Empireherre.
418. Empireherre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1212. FAT, fajans. Troligen Strasbourg, 1700-tal.
1212. FAT, fajans. Troligen Strasbourg, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1157. SKEDAR, 2 st, S:t Petersburg 1899-1908.
1157. SKEDAR, 2 st, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
416. "Greve Philip Werner von Schwerin" (1777-1859).
416. "Greve Philip Werner von Schwerin" (1777-1859).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
434A. Samuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-skjötsel".
434A. Samuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-skjötsel".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
434B. Samuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-Skjötsel".
434B. Samuel Linnaeus, "Kort men tillförlitelig Bij-Skjötsel".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
413A. Porträtt av ung pojke.
413A. Porträtt av ung pojke.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1000. 1 DALER SM 1743. Fredrik I.
1000. 1 DALER SM 1743. Fredrik I.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1316. DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1316. DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
552. MINNESSKED, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1795.
552. MINNESSKED, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1795.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1218. FAT, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 20/1 1759.
1218. FAT, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 20/1 1759.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
772. DIAMANTVÅG.
772. DIAMANTVÅG.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
413. Kvinna i blå klänning.
413. Kvinna i blå klänning.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1501. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1501. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1500. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1358. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1358. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
1357. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1503. SKÅLFAT, tre stycken snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1503. SKÅLFAT, tre stycken snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
767. KRÅSNÅL,
767. KRÅSNÅL,
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1223. GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1223. GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1224. CREMEKOPPAR, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1224. CREMEKOPPAR, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1258. KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.
1258. KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1199. VINGLAS, Sverige 1700-tal.
1199. VINGLAS, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
1475. SKÅL, porslin. Ming dynastin 81368-1644).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
551. SENAPSSKED, av Arvid Floberg, Stockholm 1796.
551. SENAPSSKED, av Arvid Floberg, Stockholm 1796.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1228. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
1228. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1192. VINGLAS, tre stycken, olika. England, 1700-tal.
1192. VINGLAS, tre stycken, olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1264. FIGURIN, biskvi. Kongl. dansk, 1800-tal.
1264. FIGURIN, biskvi. Kongl. dansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
550. RAGUSKED, av Lars Boye, Stockholm 1778.
550. RAGUSKED, av Lars Boye, Stockholm 1778.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
407. Anders Gustaf Andersson, Man i blå uniformsjacka.
407. Anders Gustaf Andersson, Man i blå uniformsjacka.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1395. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1395. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1491. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1491. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1490. SENAPSKANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1490. SENAPSKANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1005. SKRIVELSE. Ludvig XVI, Versailles 1781.
1005. SKRIVELSE. Ludvig XVI, Versailles 1781.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1271. SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.
1271. SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1385. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1385. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
397. Kilian Zoll, En jägare hemkommen från jakten.
397. Kilian Zoll, En jägare hemkommen från jakten.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1197. SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
507. BÄGARE, av Johannes  Weste, Stockholm 1758.
507. BÄGARE, av Johannes Weste, Stockholm 1758.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
999. 1 DALER SM 1676. Karl XI.
999. 1 DALER SM 1676. Karl XI.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1432. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1432. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
410. Erik Le Moine, Empireman med röda epåletter.
410. Erik Le Moine, Empireman med röda epåletter.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
396B. Per Wickenberg, Antigone.
396B. Per Wickenberg, Antigone.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1193. VINGLAS, ett par. England, 1700-tal.
1193. VINGLAS, ett par. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
399. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, Studie av manshuvud.
399. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, Studie av manshuvud.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
400. Annibale Carracci Hans efterföljd, Studie av kvinnohuvud.
400. Annibale Carracci Hans efterföljd, Studie av kvinnohuvud.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1158. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Iconikov, S:t Petersburg 1894.
1158. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Iconikov, S:t Petersburg 1894.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1041. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.
1041. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1349. FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal.
1349. FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1392. STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1314. FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912).
1314. FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
412. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
412. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1362. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1362. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1415. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1415. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1521. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1521. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1479. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1479. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1341. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1341. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1152. STRÖSKED, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1152. STRÖSKED, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1248. PLAKETT, porslin. 1800-talets mitt.
1248. PLAKETT, porslin. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1476. KANNOR, två stycken, porslin. Ming dynastin.
1476. KANNOR, två stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1498. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1498. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
411. Dam med broderad mössa.
411. Dam med broderad mössa.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1277. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
1541. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1393. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1393. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK