Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1208. FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.
1208. FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1433. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1433. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1028. TAZZA. 1800-talets första hälft.
1028. TAZZA. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.
1002. VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1302. JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal.
1302. JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
417. Jacob Axel Gillberg, Officer med svärdsordern.
417. Jacob Axel Gillberg, Officer med svärdsordern.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
1483. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
1331. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1194. LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800.
1194. LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
725. BROSCH, STJÄRNFORMAD MED SMÅDIAMANTER OCH 3/4 ODLAD PÄRLA.
725. BROSCH, STJÄRNFORMAD MED SMÅDIAMANTER OCH 3/4 ODLAD PÄRLA.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1209. STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth.
1209. STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1267. KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006.
1267. KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1525. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
699. RING MED DIAMANTER.
699. RING MED DIAMANTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1548. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1253. TAZZOR, ett par, porslin. Frankrike, "Sèvres".
1253. TAZZOR, ett par, porslin. Frankrike, "Sèvres".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
1279. SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1237. FIGURGRUPP med VAS, porslin. Meissen, 1800-tal.
1237. FIGURGRUPP med VAS, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
496. FAT, Paris 1794-1797.
496. FAT, Paris 1794-1797.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
540. KYRKDOSA, otydlig mästarstämpel, Göteborg 1807.
540. KYRKDOSA, otydlig mästarstämpel, Göteborg 1807.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
530. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
530. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
534. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1766.
534. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1766.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1261. ASSIETTER, sex stycken, vapenporslin. England, 1800-tal.
1261. ASSIETTER, sex stycken, vapenporslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
536. KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.
536. KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
538. KYRKDOSA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1804.
538. KYRKDOSA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1804.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
676. ÖRCLIPS, BLOMFORM EMALJ OCH DIAMANTER.
676. ÖRCLIPS, BLOMFORM EMALJ OCH DIAMANTER.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
679. RING MED VAPEN I KARNEOL.
679. RING MED VAPEN I KARNEOL.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
535. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1769.
535. KYRKDOSA, otydliga stämplar, Västsverige 1769.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
532. KYRKDOSA, av Sven Nyberg, Varberg 1760.
532. KYRKDOSA, av Sven Nyberg, Varberg 1760.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
533. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1765.
533. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1765.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
529. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
529. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
539. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1804.
539. KYRKDOSA, av Anders Schotte, Uddevalla 1804.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
396A. Michael Gustaf Anckarswärd, Vy över italiensk stad.
396A. Michael Gustaf Anckarswärd, Vy över italiensk stad.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
396C. Per Wickenberg, Interiör med sovande flicka och hund.
396C. Per Wickenberg, Interiör med sovande flicka och hund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
553. MINNESSKEDAR, ett par, av Erik Bratt, Uddevalla 1802.
553. MINNESSKEDAR, ett par, av Erik Bratt, Uddevalla 1802.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. VASER, ett par, porslin och brons. Troligen Samson.
1401. VASER, ett par, porslin och brons. Troligen Samson.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1435. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.
1435. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1186. POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
1186. POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1201. VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft.
1201. VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1086. ANTIK KAUKAS. 100 x 68,5 cm.
1086. ANTIK KAUKAS. 100 x 68,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1464. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1464. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1531. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1531. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1048. BRODERAD TAVLA, siden. 26,5 x 41 cm. Sverige 1822.
1048. BRODERAD TAVLA, siden. 26,5 x 41 cm. Sverige 1822.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
1332. KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1381. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1381. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1342. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1342. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1380. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1380. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1379. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1379. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1513. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1513. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1510. MINIATYRVASER, 8 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1510. MINIATYRVASER, 8 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1514. MINIATYRKENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1514. MINIATYRKENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1517. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1517. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1301. PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1301. PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
583. ÖRHÄNGEN,
583. ÖRHÄNGEN,
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1259. KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.
1259. KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1233. LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
1233. LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. CIGARETTETUI, möjligen av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
1155. CIGARETTETUI, möjligen av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1474. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1281. FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644).
1281. FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
549. RÅTTSVANSSKED, av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1728.
549. RÅTTSVANSSKED, av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1728.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1370. MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1469. BÄRTALLRIKAR, sju stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1469. BÄRTALLRIKAR, sju stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1321. FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1321. FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK