Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
170. Antoine Louis Barye Efter, "Lion et serpent".
170. Antoine Louis Barye Efter, "Lion et serpent".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1290. FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
1200. BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. COLLIER,
660. COLLIER,
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
1292. BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
1293. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1336. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1337. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1340. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
565. ARMLÄNK,
565. ARMLÄNK,
Klubbat pris
25 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1202. GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil.
1202. GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1353. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177. Carl Holsoe, Salong i vårljus.
177. Carl Holsoe, Salong i vårljus.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
555. DESSERTSKEDAR, sex stycken, av Niclas Pettersson, Karlskrona 1815.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets  första hälft.
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
755. ARMLÄNK,
755. ARMLÄNK,
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
563. BROSCH,
563. BROSCH,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
756. RING,
756. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. RING,
564. RING,
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
754. ALLIANSRING,
754. ALLIANSRING,
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
757. RING,
757. RING,
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
758. RING,
758. RING,
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
588. ARMRING,
588. ARMRING,
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. RING,
592. RING,
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
591. RING,
591. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
597. RING,
597. RING,
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
594. ÖRCLIPS,
594. ÖRCLIPS,
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
596. RING,
596. RING,
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. RING,
600. RING,
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
157. Anders Zorn, "Kajuta".
157. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
Klubbat pris
26 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
411. Dam med broderad mössa.
411. Dam med broderad mössa.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
Klubbat pris
440 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK