Vårens Moderna 555

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
809ANNA PETRUS, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn.1 200 SEK
810ANNA PETRUS, vas, "Janushuvud", Firma Svenskt Tenn 1984.3 600 SEK
811MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn 1930.28 000 SEK
812BJÖRN TRÄGÅRDH, möjligen, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn 1930.Återrop
813ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn.8 000 SEK
814ESTRID ERICSON, tillskriven, spegel, Firma Svenskt Tenn.6 200 SEK
815JOSEF FRANK. 1885-1967. Akvarell. Signerad JF.13 000 SEK
816JOSEF FRANK, ytterfoder, ett par, "Hortus", Firma Svenskt Tenn.6 500 SEK
817JOSEF FRANK, tallrikar, 12 st, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.4 800 SEK
818JOSEF FRANK, fat, 3 st, Firma Svenskt Tenn.2 800 SEK
819FIRMA SVENSKT TENN, väggspegel, Stockholm 1959.18 000 SEK
820JOSEF FRANK, "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn.86 000 SEK
821JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn.8 000 SEK
822JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn 1950-60-tal.8 000 SEK
823JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn.4 500 SEK
824JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn.28 000 SEK
825JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn.15 000 SEK
826JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn.34 000 SEK
827JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn.34 000 SEK
828JOSEF FRANK, bord 1 par, Firma Svenskt Tenn.12 000 SEK
829JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn.4 500 SEK
830JOSEF FRANK, golvarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.6 500 SEK
831JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn.15 000 SEK
832JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.22 000 SEK
833JOSEF FRANK, "Diplomatbordet", Firma Svenskt Tenn.15 000 SEK
834ESTRID ERICSON, tillskrivet, skrin på benställning, Firma Svenskt Tenn.25 000 SEK
835JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.9 000 SEK
836JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.10 000 SEK
837JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.22 000 SEK
838JOSEF FRANK, golvarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.5 000 SEK
839JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn.5 200 SEK
840JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn.48 000 SEK
841JOSEF FRANK, "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn 1940-tal.50 000 SEK
842JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.6 000 SEK
843JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn.17 000 SEK
844JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn.16 500 SEK
845JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn.15 000 SEK
846JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av "Diplomatbordet".16 500 SEK
847JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn.3 500 SEK
848JOSEF FRANK, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn.8 200 SEK
849JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn.17 000 SEK
850JOSEF FRANK, gardiner, sex fodrade våder, "Tulpan" mot svart botten, Firma Svenskt Tenn.10 500 SEK
851JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn.21 000 SEK
852JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.3 000 SEK
853JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.3 000 SEK
854JOSEF FRANK, tevagn. Firma Svenskt Tenn.Återrop
855JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn.5 200 SEK
856JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn.3 800 SEK
858JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.4 000 SEK
859JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.4 200 SEK
860JOSEF FRANK. golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.3 000 SEK
861JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.3 600 SEK
862JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn.26 000 SEK
863JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.8 000 SEK
864JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.2 000 SEK
865JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn.6 000 SEK
866JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn.3 200 SEK
867JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn.4 500 SEK
868JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn.16 500 SEK
869JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn.17 000 SEK
870JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn.10 000 SEK
871JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.6 500 SEK
872JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn.4 000 SEK
873JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.8 800 SEK
874JOSEF FRANK, skrivbord/toilettebord, Firma Svenskt Tenn.22 000 SEK
875BRUNO MATHSSON, dagbädd "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1940-tal.72 000 SEK
876BRUNO MATHSSON, vilstol "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1940-tal.21 000 SEK
877BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1978.20 000 SEK
878G.A BERG (Gustav Axel Berg), soffbord, 1940-50-tal.10 000 SEK
879Gunnar Asplund, spegel, sannolikt utförd vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1933-35.18 000 SEK
880HANS ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1955.44 000 SEK
881TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal.35 000 SEK
882GLÖSSNER, takarmatur, 1940-tal.Återrop
883EDWARD WORMLEY, soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige, ca 1959.19 500 SEK
884HANS BERGSTRÖM, golvarmaturer, 1 par, Ateljé Lyktan 1940-tal.26 000 SEK
885HANS BERGSTRÖM, bordsarmatur, Ateljé Lyktan 1950-tal.3 500 SEK
886YNGVE EKSTRÖM, skåp, tudelat, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal.19 500 SEK
887KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva" samt bord "Äpplet" ur serien Paradiset för Nordiska Kompaniets "Triva-serie".39 000 SEK
888KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, fåtöljer, ett par "Skrindan". OPE-möbler (Olof Persson).11 000 SEK
889AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.12 000 SEK
890SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal.9 000 SEK
891CARL-AXEL ACKING, skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930-tal.32 000 SEK
892CARL-AXEL ACKING, stolar, 1 par, "Kastor & Pollux", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930-tal.11 000 SEK
893CARL-AXEL ACKING, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.15 000 SEK
894CARL-AXEL ACKING, skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.8 000 SEK
895CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-tal.12 000 SEK
896CARL-AXEL ACKING, karmstol, variant av "Tokyo", sannolikt Nordiska Kompaniet- NK, omkring 1960.2 500 SEK
897CARL-AXEL ACKING, bord, Nordiska Kompaniet- NK ca 1949-51.28 000 SEK
898CARL-AXEL ACKING, fåtöljer, ett par, skinnklädda, DUX ca 1949-51.17 000 SEK
899CARL-AXEL ACKING, taburett, sannolikt G. Åhmans Möbelfabrik, Åhus, 1950-60-tal.12 000 SEK
900CARL-AXEL ACKING, taburett, sannolikt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-60-tal.11 000 SEK
901CARL-AXEL ACKING, bord, sannolikt Åhmans Möbelfabrik 1950-60-tal.7 000 SEK
902CARL-AXEL ACKING, vägglampor, 1 par sannolikt G Åhmans Möbelfabrik, 1960-tal.8 500 SEK
903CARL-AXEL ACKING, tygvåder, 2 st, "Sigill 3" Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.4 000 SEK
904CARL-AXEL ACKING, lampor, 2 st, prototyper för Gärsnäs 1985.3 200 SEK
905CARL-AXEL ACKING, karmstolar, 6 st, "Tokyo" sannolikt av Nordiska Kompaniet, - NK, ca 1960.Återrop
906CARL-AXEL ACKING, dubbelskål, alm.11 500 SEK
907CARL-AXEL ACKING, fat/bricka,700 SEK
908STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1958-59.3 500 SEK
909Christian Berg, "Pinjestammar tre, VI",15 500 SEK