Vårens Moderna 555

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1023Brita Grahn, MATTA. "Symfoni". Rölakan och gobelängteknik. 243 x 180 cm. Signerad Brita Grahn.15 000 SEK
1024MATTA. "Rubirosa, grön". Gobelängteknik. 242,5 x 179,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).19 000 SEK
1025MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.120 000 SEK
1026MATTA. "Ängarna". Flossa. 331,5 x 236 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).Återrop
1027MATTA. "Ängarna". Flossa. 250 x 178 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).15 000 SEK
1028MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.9 000 SEK
1029MATTA. "Rabatten, blå". Flossa, delvis i relief. 431 x 257,5 cm. Komponerad av Barbro Nilsson hos Märta Måås-Fjetterström AB.200 000 SEK
1030MATTA. "Blommor och Blad". Flossa. 198 x 124 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).36 000 SEK
1031MATTA. "Krabban, grå". Flossa. 276 x 183 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).24 000 SEK
1032MATTA. "Korn och humle". Flossa. 169,5 x 94,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).9 500 SEK
1033MATTA. "Kungälvsmattan". Flossa. 423,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).120 000 SEK
1034MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 310,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).15 000 SEK
1035MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 266,5 x 166 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).16 000 SEK
1036MATTA. Reliefflossa. 219 x 168 cm. Firma Örebro Vävnader, 1900-talets förra hälft.38 000 SEK
1037MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 325,5 x 159,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).30 000 SEK
1038MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).140 000 SEK
1039MATTA. "Grå Rundel". Reliefflossa. 298,5 x 196 cm. Signerad Brita Grahn. 1950-60-tal.42 000 SEK
1040MATTA. "Dukater". Rölakan. 335,5 x 260,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).Återrop
1041MATTA. "Dukater". Rölakan. 279 x 221 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).Återrop
1042MATTA. "Grön äng". Rölakan. 305,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).Återrop
1042AMATTA. "Röd grön äng". Rölakan. 297,5 x 207 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).33 000 SEK
1043MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 242,5 x 170 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK
1044MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 285,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
1045MATTA. "Blå natt och dag". Rölakan. 203 x 150 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).22 000 SEK
1046GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.31 000 SEK
1048MATTA. "Blåklint". Rölakan. 220 x 141 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).4 000 SEK
1049MATTA. "Mareld". Rölakan. 249 x 169,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). Knäred.Återrop
1050MATTA. Rölakan. 260,5 x 233,5 cm. Invävd signatur AÖ och broderat Agda Österberg (Tre Bäckar, Varnhem).16 000 SEK
1051MATTA. "Salerno blå med enkel bård". Rölakan. 249 x 182,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).20 000 SEK
1052MATTA. "Salerno blå med enkel bård". Rölakan. 240 x 157 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).12 000 SEK
1055MATTA. Rölakan. 325 x 223 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt.17 500 SEK
1056MATTA. Rölakan. 239,5 x 162,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt.5 000 SEK
1057MATTA. "Falurutan, m. blå II". Rölakan. 717,5 x 358 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).75 000 SEK
1058MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 244 x 178,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).23 000 SEK
1059MATTA. "Falurutan grön Folksam". Rölakan. 292x184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Återrop
1060MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.36 000 SEK
1061MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).50 000 SEK
1062MATTA. "Björkhult". Rölakan. 327,5 x 222,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).8 000 SEK
1063MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.16 000 SEK
1064MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.7 000 SEK
1065MATTA. Rölakan. 286,5 x 196 cm. Signerad IKJ. Sverige omkring 1900-talets mitt - andra hälft.Återrop
1066MATTA. Rölakan. 237,5 x 162,5 cm. Signerad JLH IMV (Jönköpings Läns Hemslöjd, Inga-Mi Varneus, Rydgren).Återrop
1067MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.20 000 SEK
1068MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.2 600 SEK
1069MATTA. Rölakan. 310,5 x 194,5 cm. Signerad AMB. Sannolikt Sverige 1900-talets andra hälft.6 000 SEK
1070MATTA. Rölakan. 268,5 x 193 cm. Signerad MÅ. Sverige 1900-talets andra hälft.5 000 SEK
1071GALLERIMATTA. "Cornelia". Rya. 334,5 x 118 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).3 500 SEK
1072MATTA. "Ann-Maris ljusa". Rya. 207 x 132,5 cm. Signerad AB MMF AML (AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg).5 000 SEK
1073MATTA. "Blått blad". Rya. 160,5 x 145 cm. Komponerad av Ingrid Dessau 1962.3 000 SEK
1074VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.19 000 SEK
1074AKARTONG/SKISS TILL VÄVD TAPET. "Fågelön". Gouache på papper. 106,5 x 147 cm. Signerad L. GYNNING.5 500 SEK
1075VÄVD TAPET. "Ile Gleenan", "Fågelön". 110 x 147,5 cm. Gobelängteknik. Signerad PF AUBUSSON GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning).5 000 SEK
1076VÄVD TAPET. "Båtar". Gobelängvariant. 94 x 77,5. cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).6 000 SEK
1077VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 149,5 x 109 cm. Signerad TABARD och sköld med blomma samt A. Verdet 61 (André V. 1961).Återrop
1078TYGVÅD. "Delfinisk rörelse". Handtryckt linne. 320,5 x 130,5 cm inkl. signaturer. Komponerad av Karl Axel Pehrson.3 000 SEK
1079GEORG JENSEN, bordsur, Köpenhamn 1925-32, design nr 596.80 000 SEK
1080GEORG JENSEN, tekanna på réchaud, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918,48 000 SEK
1081GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1915-19.19 000 SEK
1082GEORG JENSEN, serveringsbestick, 9 delar, "Magnolia/Blossom",16 000 SEK
1083GEORG JENSEN, krydduppsättning 3 delar, 1915-19,9 500 SEK
1084GEORG JENSEN, karotter, 1 par, Köpenhamn 1915-19,16 000 SEK
1085GEORG JENSEN, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1921,60 000 SEK
1086JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, "Konge/Acorn", 74 delar, sterling.38 000 SEK
1087JOHAN ROHDE, bestickuppsättning 30 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77.22 000 SEK
1088GEORG JENSEN, serveringsbestick, 5 delar, "Kugel", Köpenhamn 1945-77, sterling.3 500 SEK
1089JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.54 000 SEK
1090JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling.7 000 SEK
1091JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling,4 000 SEK
1092GEORG JENSEN, bordsarmatur, Köpenhamn 1921, 830/1 000 silver, svenska importstämplar GAB F.165 000 SEK
1093GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.26 000 SEK
1094GEORG JENSEN, kryddkar, Köpenhamn 1915-19, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver.8 000 SEK
1095GEORG JENSEN Skål, Köpenhamn 1925-32, sterling,Återrop
1096GEORG JENSEN, vas, Köpenhamn 1919,2 000 SEK
1097GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn 1933-44.12 000 SEK
1098HARALD NIELSEN, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.12 000 SEK
1099SIGVARD BERNADOTTE, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1952 - 1977, sterling, svenska importstämplar.10 000 SEK
1100SIGVARD BERNADOTTE, brevsprättare, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,7 500 SEK
1101HENNING KOPPEL, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1952-77, sterling, svenska importstämplar.40 000 SEK
1102EVALD NIELSEN, kanna och muggar, 6 st, Köpenhamn 1920.13 000 SEK
1103N.M. THUNE, lockpokal, Oslo ca 1915, invändigt förgylld.6 800 SEK
1104DAVID ANDERSEN, dessertbestick, 36 delar, Oslo sannolikt 1950-60-tal,35 000 SEK
1105T.H. MARTHINSEN, 12 dessertskedar, Norge ca 1950.6 000 SEK
1106Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, bricka, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.8 000 SEK
1107Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, bägare, 12 st, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1977,8 000 SEK
1108TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.7 500 SEK
1109Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.7 000 SEK
1110TIFFANY NEW YORK, plunta, New York 1873-1891,5 500 SEK
1111CG HALLBERG, skrin, Stockholm 1918,13 000 SEK
1112FIRMA K. ANDERSSON, lockpokal, tillskriven Ferdinand Boberg, Stockholm 1939, förgylld.4 000 SEK
1113LAMPFOT, silver. AB Silvervarufabriken, fd Erlandssons, Kristianstad 1925.Återrop
1114FIRMA K ANDERSSON, lampfot, Stockholm 1918, jugend.6 000 SEK
1115FIRMA K ANDERSON, bordsarmatur, Stockholm 1927.8 500 SEK
1116JACOB ÄNGMAN, vas, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1928, sterling.7 000 SEK
1117JUST ANDERSEN, bordsarmatur. Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1929.8 000 SEK
1118GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, jardinière, Stockholm 1931.16 000 SEK
1119GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, saltkar, 6 st, med skedar, Stockholm 1934, silver och bakelit.3 500 SEK
1120Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kandelabrar, 1 par för tre ljus, Lund 1929.100 000 SEK
1121WIWEN NILSSON, kors, Lund 1957, sterling.60 000 SEK
1122WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1946-47, sterling.90 000 SEK
1123WIWEN NILSSON, skål, Lund 1930.22 000 SEK