Vårens Moderna 555

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
710Ulrik Samuelson, Utan titel (ur "Blick stilla").120 000 SEK
711Olle Kåks, Utan titel.23 000 SEK
712Olle Kåks, Vitsippor.14 000 SEK
713Hans Viksten, "Liv och löv".9 000 SEK
714Harald Lyth, "Tanger".23 000 SEK
715PG Thelander, "Cube-potato".18 000 SEK
716Per Olof Ultvedt, UTAN TITEL.Återrop
717Elis Eriksson, "Händelse".20 000 SEK
718Lena Svedberg, Högpartiet.21 000 SEK
719PUSS.Återrop
720Elis Eriksson, "EN BUDBÄRARE, 74".15 000 SEK
721Marie-Louise Ekman, Utan titel.9 000 SEK
722Lars Hillersberg, Utan titel.Återrop
723Marie-Louise Ekman, "Tittut".7 000 SEK
724Lars Hillersberg, "För Sverige ur tiden, 1968", "Hommage, 1968", "Bröderna Victor, 1965", "Frihetsgudinnan 11 september".6 400 SEK
725Carl Magnus, "Bacilljävel".3 800 SEK
726John-E Franzén, "Pekfinget".26 000 SEK
727Roj Friberg, Utan titel.3 000 SEK
728Carsten Regild, LIV? ELLER!.Återrop
729Roj Friberg, Utan titel.10 500 SEK
730John-E Franzén, Självporträtt.11 000 SEK
731John-E Franzén, "Vårkänning".38 000 SEK
732Peter Frie, Landskap från Öland.24 000 SEK
733Roj Friberg, "Dubbelberg".12 000 SEK
734Bram Bogart, "Geelpuntgeel".30 000 SEK
735Ola Billgren, Utan titel.98 000 SEK
736Ulrik Samuelson, Utan titel.82 000 SEK
737Rainer Fetting, "Two dogs".Återrop
738José Gamarra, "Forêt".24 000 SEK
739Andrei Roiter, "My family album".10 000 SEK
740Milan Kunc, UTAN TITEL.7 000 SEK
741Robert Indiana, "CHOSEN LOVE".Återrop
742Arman (Armand Pierre Fernandez), Färgtuber i gult.250 000 SEK
743Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de rouages d´horlogerie.Återrop
744Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de Rouages Temps II.14 000 SEK
745Arman (Armand Pierre Fernandez), Les Amantes.7 500 SEK
746Arman (Armand Pierre Fernandez), Violins.27 000 SEK
747EMILE GALLÉ, satsbord, 4 delar, Nancy, Frankrike, jugend.30 000 SEK
748HENRY FUGERE (1872-1944), skulptur, Frankrike, jugend.9 500 SEK
749LOUIS COMFORT TIFFANY, golvarmatur, USA, jugend.35 000 SEK
750GUSTAV GURSCHNER, vas, Wien, Österrike, jugend.26 000 SEK
751HANS GÜNTHER REINSTEIN, möbelgrupp, 4 delar, Tyskland eller Österrike.40 000 SEK
752WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, (WMF), kandelabrar för tre ljus, 1 par, Tyskland, jugend.12 000 SEK
753OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, i Poul Follots art, Frankrike 1920-30-tal.6 000 SEK
754OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, jugend.8 000 SEK
755HARALD SÖRENSEN-RINGI, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm 1904.2 500 SEK
756HUGO ELMQVIST, bordsarmatur, Stockholm, jugend.19 000 SEK
757AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1919.14 500 SEK
758AXEL GUTE, bordsarmatur, 1920-tal.7 000 SEK
759OKÄND FORMGIVARE, skrivbord, Sverige jugend.8 000 SEK
760RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.40 000 SEK
761ANNA PETRUS, brickbord, Sverige 1920-talets början.860 000 SEK
762ANNA PETRUS, bricka, tenn, utförd i egen verkstad 1920-tal.18 500 SEK
763ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par. "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.42 000 SEK
764TORE STRINDBERG (1882-1968), 32 schackpjäser, gjutna av Herman Bergman i Stockholm.9 500 SEK
765SYLVIA STAWE, vas samt tre ljusstakar, C.G Hallberg, Stockholm 1933.8 000 SEK
766IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.9 400 SEK
767FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk.8 000 SEK
768CARL HÖRVIK, bord, NKs verkstäder i Nyköping, ca 1928.115 000 SEK
769EDWARD HALD, tillskriven, ljuskrona, Sverige 1920-tal.63 000 SEK
770EDWARD HALD, tillskriven, ljuskrona, Sverige 1920-tal.42 000 SEK
771OKÄND FORMGIVARE, byrå, sannolikt Sverige 1920-tal.5 500 SEK
772AXEL LARSSON, sannolikt, sekretär, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.15 000 SEK
773ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.8 000 SEK
774FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", 1 par, Näfveqvarns bruk.29 000 SEK
775FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.21 000 SEK
776ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.11 000 SEK
777TURE RYBERG Byrå, trelådig, sannolikt utförd hos J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala 1920-30-tal.Återrop
778AXEL-EINAR HJORTH, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1929.58 000 SEK
779AXEL-EINAR HJORTH, bord, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.24 000 SEK
780AXEL-EINAR HJORTH, bokhylla "Typenko", Nordiska Kompaniet 1934.60 000 SEK
781AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.62 000 SEK
781AAXEL-EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet - NK 1930-tal.25 000 SEK
782AXEL-EINAR HJORTH, vitrinskåp, tudelat, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.12 000 SEK
783AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par, Bodafors sent 1920-tal.17 000 SEK
784OKÄND FORMGIVARE, biblioteksbord, sannolikt Sverige 1920-tal.8 000 SEK
785FÅTÖLJER, ett par, Elias Barup, sannolikt "Den Spanska Möbeln", Gärsnäs 1920-30-tal.Återrop
786OKÄND FORMGIVARE, bord, Sverige 1930-tal.7 500 SEK
787OKÄND FORMGIVARE, byrå och spegel, Sverige 1920-30-tal.10 000 SEK
788DAVID ROSEN, sekretär, Georg Rymans Verkstäder, Stockholm ca 1933.30 000 SEK
789OTTO WRETLING, bord, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.25 000 SEK
790BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.Återrop
791BORD, Otto Schultz, Boet, Göteborg 1930-tal.Återrop
792NILS ÖFVERMAN, bord, Nordiska Kompaniet 1931.3 000 SEK
793FOLKE BENSOW, parksoffor, 1 par, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.40 000 SEK
794CARL MALMSTEN, sannolikt, salongsbord "Marieberg", Nordiska Kompaniet 1931.3 000 SEK
795CARL MALMSTEN, kista, utförd av konstsnickare Sven Granlund, ca 1932.34 000 SEK
796CARL MALMSTEN, skrivbord, "Ståndare".41 500 SEK
797CARL MALMSTEN, "Haga", stolar, 4 st, karmstolar, 2 st, Nordiska Kompaniet, 1920-tal.8 000 SEK
798CARL MALMSTEN, sideboard, "Haga", Nordiska Kompaniet ca 1928.1 500 SEK
799CARL MALMSTEN, skåp "Haga", Nordiska Kompaniet, ca 1924.2 500 SEK
800CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".12 500 SEK
801CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".9 500 SEK
802CARL MALMSTEN, skåp "Husmorslyan". Målat av Liselotte Malmsten.40 000 SEK
803CARL MALMSTEN, skåp, "Stigberget".70 000 SEK
804CARL MALMSTEN, hängskåp för hörn, 1951.9 500 SEK
805NILS FOUGSTEDT, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn 1929.130 000 SEK
806ANNA PETRUS, bokstöd, 1 par, Firma Svenskt Tenn 1928.17 000 SEK
807ANNA PETRUS, cigarrburk, Firma Svenskt Tenn 1929.20 000 SEK
808ESTRID ERICSON, tillskriven, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal.5 200 SEK