Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1417GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.6 000 SEK
1418SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.7 000 SEK
1419URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.Återrop
1420TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.Återrop
1421TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.Återrop
1422SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785.Återrop
1423VINKYLARE, två delar, mjukt porslin. Frankrike, Rue Thiroux, 1700-talets slut.Återrop
1424EQUELLE med LOCK och FAT, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.7 000 SEK
1425TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.Återrop
1426TÊTE-À-TÊTE, sex delar, porslin. Frankrike, "Sèvres" och målarsignatur M för Nicolas Marie Moirot (1830-1848).32 000 SEK
1427SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.18 000 SEK
1428FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.Återrop
1429TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
1430KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
1431FAT, två stycken, vapenporslin. Paris, märkta P.L. Dagoty à Paris, 1800-talets första hälft.6 500 SEK
1432URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.15 500 SEK
1433VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.3 400 SEK
1434VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.5 600 SEK
1435KANDELABER för två ljus, brännförgylld brons och biskivporslin. Frankrike, Porcelain de Paris, ca 1910.Återrop
1436URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.190 000 SEK
1437PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.42 000 SEK
1438ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.17 500 SEK
1439GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.6 000 SEK
1440FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.Återrop
1441FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.3 000 SEK
1442ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.12 000 SEK
1443KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.11 000 SEK
1444SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.4 800 SEK
1445SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.Återrop
1446CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.21 000 SEK
1447CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, fem stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk.17 000 SEK
1448SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.20 000 SEK
1449CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.7 500 SEK
1450DESSERTTALLRIKAR, 14 stycken och TAZZOR, ett par, porslin. Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark omkring 1900.Återrop
1451KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.Återrop
1452SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr).4 600 SEK
1453SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.2 600 SEK
1454KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).10 000 SEK
1455SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).Återrop
1456VAS, stengods. Song-stil.6 400 SEK
1457SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).Återrop
1458SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).6 200 SEK
1459SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.3 400 SEK
1460FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).10 500 SEK
1461SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).10 000 SEK
1462SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.3 500 SEK
1463SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392).3 000 SEK
1464URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1465VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).8 000 SEK
1466VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).8 000 SEK
1467TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.5 000 SEK
1468VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).4 000 SEK
1469ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1470FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1471TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.9 000 SEK
1472FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.35 000 SEK
1473VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.17 000 SEK
1474RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1475VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.8 000 SEK
1476TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1477SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.12 000 SEK
1478KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal.10 000 SEK
1479BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644).86 000 SEK
1480VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.9 000 SEK
1481FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.Återrop
1482GUDOM, förgylld och bemålad metall. Qing dynastin, Sinotibetansk, 17/1800-tal.50 000 SEK
1483RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.58 000 SEK
1484BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.4 000 SEK
1485BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.Återrop
1486BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.38 000 SEK
1487BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.20 000 SEK
1488RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).3 000 SEK
1489TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).4 000 SEK
1490Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).Återrop
1491FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).26 000 SEK
1492VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).62 000 SEK
1493POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.6 500 SEK
1494BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800.3 500 SEK
1495SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).3 200 SEK
1496VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).6 000 SEK
1497FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.16 000 SEK
1498HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.17 000 SEK
1499FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.15 000 SEK
1500BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal.4 000 SEK
1501ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912).6 000 SEK
1502ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).8 500 SEK
1503VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).420 000 SEK
1505SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.200 000 SEK
1506OPIUMPIPA med ASK, trä, ben, pärlemor och metall. Japan, omkring 1900.8 500 SEK
1507SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).15 000 SEK
1508GUANYINHUVUD, bemålat trä, Yuan/Ming-stil, möjligen Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1509BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912).160 000 SEK
1510PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).13 000 SEK
1511SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.Återrop
1512PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.9 000 SEK
1513SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).26 000 SEK
1514FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti.2 400 SEK
1515PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912).4 000 SEK
1516LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).23 000 SEK
1517VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.44 000 SEK