Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1316KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.72 000 SEK
1317VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.19 000 SEK
1318TALLRIKAR, ett par, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Paul I:s tid (1796-1801).Återrop
1319TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Kejserliga porslins manufakturen St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s tid (1822-55).23 000 SEK
1320DESSERTTALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolai I Pavlovich, daterad 1844.200 000 SEK
1321DESSERTTALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolai I:s period, daterad 1844.200 000 SEK
1322DESSERTTALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period, daterad 1844.50 000 SEK
1323DESSERTTALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolai I Pavlovich, daterad 1844.50 000 SEK
1324TALLRIK, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).Återrop
1325ÄGG, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.58 000 SEK
1326ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.Återrop
1327ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.38 000 SEK
1328KANDELABRAR för 7 ljus, ett par, förgylld brons. 1800-tal, troligen Ryssland.40 000 SEK
1329TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg. Alexander II:s period (1855-1881).30 000 SEK
1330TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.3 000 SEK
1331TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.Återrop
1332VASER, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.11 000 SEK
1333FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.12 000 SEK
1334KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.3 600 SEK
1335BORDSPENDYL, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.Återrop
1336FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.28 000 SEK
1337FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.35 000 SEK
1338FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.52 000 SEK
1339FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.31 000 SEK
1340FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.29 000 SEK
1341FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.23 000 SEK
1342FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.36 000 SEK
1343FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.18 000 SEK
1344FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.18 000 SEK
1345FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.30 000 SEK
1346FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.22 000 SEK
1347FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.31 000 SEK
1348FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.54 000 SEK
1349FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.30 000 SEK
1350FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.58 000 SEK
1351FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.60 000 SEK
1352FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, (Dmitrovsk Porcelain Factory), 1924.6 500 SEK
1353FIGURIN med VAS, biskvi. Ryssland, Gardner, (Dmitrovsk Porcelain Factory) ca 1924.29 000 SEK
1354FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, Dimitrovsk Porcelain Factory, 1920-tal.35 000 SEK
1355FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.29 000 SEK
1356FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.20 000 SEK
1357FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner (Dimitrovsk Porcelain Manufactory 1929-34).21 000 SEK
1358FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner (Dmitrovsk Porcelain Factory), 1929-34.16 000 SEK
1359FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.16 000 SEK
1360FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.50 000 SEK
1361FIGURIN, biskvi. Ryssland, Moskva, Central Porcelain Trust, Dimitrovski, Verbilki, 1900-tal.6 500 SEK
1362MINNESBÄGARE, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1911.12 000 SEK
1363FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.9 000 SEK
1364FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.11 000 SEK
1365FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.2 500 SEK
1366FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.21 000 SEK
1367FIGURINER, åtta stycken, porslin. Ryssland, varav några Lomonosov, 1900-tal.12 000 SEK
1368KOPPAR med FAT, sju stycken samt en TALLRIK. Ryssland, bl.a. Lomonosov, 1900-tal.6 500 SEK
1369URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.21 000 SEK
1370LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.Återrop
1371LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
1372SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.Återrop
1373Handskrift, dokument över prins Pjotr Vasiljevich Lopukhins livegna, 1798.8 000 SEK
1374POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.12 000 SEK
1375POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.13 000 SEK
1376VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.3 000 SEK
1377VINGLAS, 1700-talets mitt.7 200 SEK
1379BÄGARE, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.3 600 SEK
1380POKAL med LOCK, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.3 000 SEK
1381BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.2 000 SEK
1382GLASSERVIS, 36 delar. Böhmen 1800-talets andra hälft.8 000 SEK
1383POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.3 000 SEK
1384VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.Återrop
1385BÄGARE, Empire, ca 1820-30, möjligen Anton Kothgassers verkstad, Wien.15 000 SEK
1386SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.3 200 SEK
1387SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.10 000 SEK
1388PLUNTOR, två stycken, glas. Sverige, troligen Kungsholms glasbruk. Barock. Samt sex stycken senare, 1800-tal.5 800 SEK
1389STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.6 200 SEK
1390STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.4 200 SEK
1391VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.4 800 SEK
1392GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".20 000 SEK
1393GLASSERVIS, 92 delar, "Hörningsholm", Gerda Strömberg, Strömbergshyttan.21 000 SEK
1394TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.7 000 SEK
1395DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.3 400 SEK
1396STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.4 400 SEK
1397URNA, fajans. Delft, 1600-talets andra hälft.6 000 SEK
1398FAT, fajans. Delft, 1700-tal.4 400 SEK
1399GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.4 500 SEK
1400FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.4 200 SEK
1401KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.2 600 SEK
1402FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.4 800 SEK
1403HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.Återrop
1404KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.Återrop
1405FAT, fajans. Rörstrand, daterat St: 19/9 (17)59, 3 1/2 DK.2 800 SEK
1406TERRIN med LOCK, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period, daterad 5/6 1766 samt 7/7.12 500 SEK
1407URNA, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, (1758-66).23 000 SEK
1408YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.6 500 SEK
1409FIGURIN, fritt porslin. Marieberg, Stens period (1769-1788).5 800 SEK
1410KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.4 000 SEK
1411URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800.Återrop
1412GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.Återrop
1413TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.13 500 SEK
1414SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).Återrop
1415SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.32 000 SEK
1416SERVIS, 90 delar, porslin. Meissen omkring 1900.30 000 SEK