Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1012LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.46 000 SEK
1013LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.39 000 SEK
1014LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.88 000 SEK
1015LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.44 000 SEK
1016LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.Återrop
1017AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal.42 000 SEK
1018AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.4 000 SEK
1019AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.Återrop
1020KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.25 000 SEK
1021KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.8 000 SEK
1022KANDELABRAR för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.125 000 SEK
1023KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
1024KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. Troligen Sverige.Återrop
1025KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.34 000 SEK
1026KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.21 000 SEK
1027KANDELABERUNDERDELAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.9 500 SEK
1028KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Napoleon III, 1800-talets andra hälft.Återrop
1029Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.15 000 SEK
1030BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.35 000 SEK
1031KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.38 000 SEK
1032ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.18 000 SEK
1033LJUSSTAKE. Barock.10 000 SEK
1034LJUSSTAKE. Barock.8 500 SEK
1035LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.25 500 SEK
1036LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.34 000 SEK
1037LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.11 500 SEK
1038LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.25 000 SEK
1039LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 500 SEK
1040LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 000 SEK
1041LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.8 000 SEK
1042LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
1043LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.12 500 SEK
1044LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
1045LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
1046LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
1047LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
1048LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 000 SEK
1049LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK
1050LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.9 000 SEK
1051LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.Återrop
1052LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.19 000 SEK
1053LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, av Daniel och Eric Björkman Stockholm 1746 och 1754.7 000 SEK
1054LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.10 500 SEK
1055LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.42 000 SEK
1056LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.15 000 SEK
1057LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.8 500 SEK
1058GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Tidigt gustavianskt.60 000 SEK
1059GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.30 000 SEK
1060GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
1061KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.46 000 SEK
1062VÄGGPENDYL, av Lorents Adamson Wester (urmakare i Stockholm 1780-95). Gustaviansk.12 000 SEK
1063VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.12 500 SEK
1064VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.21 000 SEK
1065VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.16 000 SEK
1066VÄGGPENDYL, av Johan Bergman (urfabrikör i Stockholm 1794-1825(35)). Sengustaviansk.12 000 SEK
1067VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk.10 000 SEK
1068BIBLIOTEKSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.175 000 SEK
1069BORDSUR. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.54 000 SEK
1070BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.70 000 SEK
1071BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.Återrop
1072BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.13 000 SEK
1073BORDSPENDYL, av Johan Nyberg (urmakare i Stockholm 1787-1801). Sengustaviansk.6 500 SEK
1074BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Louis XVI.130 000 SEK
1075BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.62 000 SEK
1076BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.27 000 SEK
1077BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820).70 000 SEK
1078BORDSPENDYL, av Gaston Jolly (urmakare far och son, verksamma i Paris under 1800/1820). Senempire.11 000 SEK
1079BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.Återrop
1080BORDSPENDYL, av Charles-Guillaume Maniere fils (mästare i Paris 1778-ca 1812). Empire.24 000 SEK
1081BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.11 500 SEK
1082BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.18 000 SEK
1083HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.Återrop
1084SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.4 000 SEK
1085SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.5 600 SEK
1086SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.23 000 SEK
1087SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
1088SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.5 200 SEK
1089TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.Återrop
1090TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
1091URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.Återrop
1092URNA. Louis XVI.18 000 SEK
1093URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).Återrop
1094KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
1095ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
1096BORDSPLATEAU, tre delar. 1700-tal.25 000 SEK
1097BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.5 000 SEK
1098SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.8 500 SEK
1099LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
1100BYST. 1500/1600-tal.31 000 SEK
1101BYST. 1500/1600-tal.32 000 SEK
1102BYST. 1800-talets andra hälft.32 000 SEK
1103KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.24 000 SEK
1104SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.34 000 SEK
1105VINKYLARE. Troligen nederländskt arbete, 1600-talets förra hälft. Barock.66 000 SEK
1106VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.21 000 SEK
1107FAT. Barock, omkring år 1700.14 000 SEK
1108KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.Återrop
1109KOFFERT, med drottning Lovisa Ulrikas monogram (svensk drottning 1751-71). 1700-talets mitt.42 000 SEK
1110SIGILLSTAMP, för väpnaren Nils Bese. Sverige omkring år 1500.12 000 SEK
1111SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.3 000 SEK