Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
508BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.2 000 SEK
509MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850.6 200 SEK
510BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.9 200 SEK
511UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko.11 000 SEK
512TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.10 000 SEK
513PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835.19 500 SEK
514BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.310 000 SEK
515BÄGARE, av Gottfried Heintze, Breslau (verksam 1673-1707).17 000 SEK
516BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.25 000 SEK
517BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel EC, Skandinavien 1700-talets förra hälft.Återrop
518BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft.9 100 SEK
519BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).20 000 SEK
520BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.12 000 SEK
521BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.16 000 SEK
522BELÖNINGSBÄGARE, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1760.Återrop
523BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.Återrop
524SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.15 000 SEK
525BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.26 000 SEK
526BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.Återrop
527LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.4 000 SEK
528LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824.3 000 SEK
529SPORRAR, ett par, icke identifierade stämplar, sannolikt Ungern 1800-tal.Återrop
530BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.36 000 SEK
531SKED, otydlig stämpel, Bergen, daterad i gravyren 1688.Återrop
532SKED med sköldknopp, av Johan Wallman, Varberg 1719.8 000 SEK
533TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.9 000 SEK
534MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.Återrop
535DESSERTBESTICK, 21 st, av Isak Trybom, Stockholm 1764-1790 och Carl G. Renander, Stockholm 1790. Rokoko.17 500 SEK
536DESSERTBESTICK, 5 st, av Isak Trybom och Carl G. Renander, Stockholm 1768-1798. Rokoko.9 500 SEK
537MATBESTICK, 33 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1775-1794 och Isak Trybom, Stockholm 1770-1779. Rokoko.40 000 SEK
538MATSKEDAR, 7 st, av Petter Åkerman, Stockholm 1781 och Wilhelm Smedberg, Karlstad 1775.4 000 SEK
539SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.Återrop
540MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.4 000 SEK
541MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.40 000 SEK
542RAGUSKED, av Gustaf Hamnqvist, Åmål (verksam 1789-1818).2 800 SEK
543SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.3 500 SEK
544BELÖNINGSSKEDAR, 6 st, (3+2+1) av Johan J. Ulfsberg, Nyköping 1796-1804, Alexander Prytz, Strängnäs 1800-1802 och Olof Hagrelius, Mariefred 1828.8 500 SEK
545SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.Återrop
546MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.11 500 SEK
547MATSKEDAR, 10 st (9+1) av Carl Petter Öberg, Strängnäs 1812 samt Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1798.2 000 SEK
548DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26.3 800 SEK
549BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827.3 600 SEK
550DESSERTSKEDAR, 12 st, av A.F. Hellman, Uppsala 1833.2 000 SEK
551BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,16 000 SEK
552BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".92 000 SEK
553RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.3 200 SEK
554DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.Återrop
855BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.230 000 SEK
856BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.42 000 SEK
857BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.Återrop
858BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.125 000 SEK
859BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.Återrop
860BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.38 000 SEK
861BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.15 000 SEK
862BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
863BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.25 000 SEK
864BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.35 000 SEK
865BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.220 000 SEK
866BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk.200 000 SEK
867BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.80 000 SEK
868BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.78 000 SEK
869BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.88 000 SEK
870BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.90 000 SEK
871BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.80 000 SEK
872BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.11 500 SEK
873BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.48 000 SEK
874BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.44 000 SEK
875BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.58 000 SEK
876BYRÅ. Sengustaviansk.28 000 SEK
877SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.35 000 SEK
878BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
879BYRÅ. Empire, 1800-talets början.18 000 SEK
880SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk.500 000 SEK
881SKRIVBORD MED UPPSATS, av hovschatullmakare Hindrich von Hachten (ej signerat) 1693. Barock. Beställt till kronprins Karl (XII).500 000 SEK
882SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.52 000 SEK
883SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.Återrop
884SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
885SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början.80 000 SEK
886HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.52 000 SEK
887VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.Återrop
888VITRINSKÅP. Sengustavianskt.22 000 SEK
889SKÅP. Holland, 1700-talets slut.Återrop
890SKÅP. 1800-talets mitt.36 000 SEK
891SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.25 000 SEK
892SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.380 000 SEK
893POTTSKÅP. Gustavianskt.15 000 SEK
894MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.Återrop
895SIDEBOARD, sannolikt av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianskt.155 000 SEK
896STENBORD. Skåne, 1800-tal.135 000 SEK
897STENBORD. Skåne, 1800-tal.130 000 SEK
898TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.Återrop
899TEBORD. Rörstrand 1745.40 000 SEK
900TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.70 000 SEK
901ADOLF FREDRIKS SKRIVBORD, s.k. bonheur du jour, av Léonard Boudin (mästare i Paris 1761). Parisarbete, före 1771. Transition.Återrop
902BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.13 000 SEK
903DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.90 000 SEK
904BORD, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Sengustavianskt.Återrop
905DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.Återrop
907SPELBORD. Sengustavianskt.14 000 SEK
908BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).16 000 SEK