Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
909BORD. Mälardalen omkring år 1800.10 000 SEK
910FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.16 000 SEK
911FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.Återrop
912BORD. Italien 1800-tal.50 000 SEK
913CANTERBURY. England, 1800-tal.18 500 SEK
914KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.Återrop
915KONSOLBORD, ett par. Danmark, 1700-talets slut. Harsdorffs art.100 000 SEK
916KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.80 000 SEK
917KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.33 000 SEK
918KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.20 000 SEK
919KONSOLBORD. Gustavianskt.Återrop
920KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.7 000 SEK
921SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
922SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
923BANKETTSOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813) och Anders Blom (stolmakare vid hovet 1770, mästare i Stockholms stolmakareämbete 1780). Gustaviansk.29 000 SEK
924SOFFA. Gustaviansk.33 000 SEK
925SOFFA. Gustaviansk.31 000 SEK
926SOFFA. Gustaviansk.10 000 SEK
927BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.Återrop
928BERGERE. Louis XV.18 000 SEK
929BERGERE. Gustaviansk.69 000 SEK
930BERGERER, ett par, av Pillot (mästare i Nîmes ca 1780). Louis XVI.60 000 SEK
931BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.25 000 SEK
932BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.27 000 SEK
933BERGERER, ett par, i bröderna Jacobs art. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
934BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.Återrop
935KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.30 000 SEK
936KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell.40 000 SEK
937KARMSTOL. Gustaviansk. Gripsholmsmodell.13 000 SEK
938KARMSTOLAR, ett par snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.29 000 SEK
939KARMSTOL. Rokoko.24 000 SEK
940KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.60 000 SEK
941KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.64 000 SEK
942KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
943KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.95 000 SEK
944KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.40 000 SEK
945KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.58 000 SEK
946KARMSTOL. Gustaviansk.8 000 SEK
947KARMSTOL. Gustaviansk.8 000 SEK
948KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.28 000 SEK
949KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.28 000 SEK
950KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.13 000 SEK
951STOLAR, tre stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.23 000 SEK
952KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.Återrop
953KARMSTOL. Gustaviansk.Återrop
954KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.26 000 SEK
955KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.17 500 SEK
956KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.Återrop
957KARMSTOLAR, två mycket snarlika. En av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Rokoko.55 000 SEK
958KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.62 000 SEK
959SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.Återrop
960KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.15 000 SEK
961KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
962KARMSTOLAR, ett par av Jean-Baptiste Boulard (stolmakare i Paris 1754-1789). Louis XVI.Återrop
963KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal.Återrop
964KARMSTOLAR, ett par. Troligen England, 1800-tal.10 000 SEK
965STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
966STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
967STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.4 000 SEK
968STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska.21 000 SEK
969STOLAR, sex stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.30 000 SEK
970STOLAR, åtta stycken mycket snarlika, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.50 000 SEK
971STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.19 000 SEK
974TABURETTER, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska.24 000 SEK
975TABURETTER, ett par. Sengustavianska.12 500 SEK
976TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.24 000 SEK
977SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock.46 000 SEK
979SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.38 000 SEK
980SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
981SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
982SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.16 000 SEK
983SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.27 000 SEK
984SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.Återrop
985SPEGEL, av Joseph Schürer d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1760, död 1785). Gustaviansk.22 000 SEK
986SPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Gustaviansk.Återrop
987SPEGEL. Sengustaviansk.12 500 SEK
988SPEGEL. Sengustaviansk.20 000 SEK
989SPEGEL. Sengustaviansk.23 000 SEK
990SPEGEL. Sengustaviansk.15 500 SEK
991SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.23 000 SEK
992SPEGEL. Sengustaviansk.14 000 SEK
993SPEGEL. Sengustaviansk.23 000 SEK
994SPEGEL. Sengustaviansk.17 000 SEK
995SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.25 000 SEK
996SPEGEL OCH KONSOLBORD. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.50 000 SEK
997SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.19 000 SEK
998SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.14 000 SEK
999SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.11 000 SEK
1000SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par mycket snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska.135 000 SEK
1001SPEGELLAMPETTER, för tre ljus, ett par snarlika, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustavianska.80 000 SEK
1002SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Eric Wahlberg (spegelmakare i Stockholm ca 1788, död 1811). Gustavianska.28 000 SEK
1003SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.18 000 SEK
1004SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).18 000 SEK
1005SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Georg Lindberg (spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804, änkan drev verkstaden vidare till ca 1810). Sengustaviansk.18 000 SEK
1006SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.26 000 SEK
1007SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.18 000 SEK
1008VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.58 000 SEK
1009APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.11 500 SEK
1010LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.105 000 SEK
1011LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900.46 000 SEK