Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
305Antonio Canal (Canaletto) Hans efterföljd, Motiv från Venedig.45 000 SEK
306Abraham Storck Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän.14 000 SEK
307Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Skepp förliser utanför stormig kust.Återrop
308Sjöslag.28 000 SEK
309Pietro Fabris Hans krets, Vy från Napoli.Återrop
310Adam Pynacker Hans krets, Dramatiskt landskap med rastande figurer.40 000 SEK
311Bartolomeo Pedon Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap vid byggnad.Återrop
312Marco Ricci Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap.Återrop
313Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.Återrop
314Tomaso Salini Hans efterföljd, Räv i hönsgården.240 000 SEK
315Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia.Återrop
316Skyddsängeln.35 000 SEK
317Palatsinteriör med figurer.11 000 SEK
318Judith med Holofernes huvud.8 500 SEK
319Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer.Återrop
320Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.Återrop
321Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.Återrop
322Bygata med marknadsscen.20 000 SEK
323Salvator Rosa Hans efterföljd, Landskap med figurer och annalkande oväder.Återrop
324Johannes Jacob Hartmann Hans krets, Landskap med ridande jaktsällskap.56 000 SEK
325Pierre Nicolas Huillot Hans krets, Stilleben med blommor, kanna och Herkulesskulptur.30 000 SEK
326HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon15 000 SEK
327Giuseppe Lavagna Hans efterföljd, Stilleben med druvor, plommon och granatäpple.26 000 SEK
328Stilleben med frukter.25 000 SEK
329Stilleben med blommor och insekter.38 000 SEK
330Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel.280 000 SEK
331Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791).80 000 SEK
332Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.Återrop
333Mans- och kvinnoporträtt.46 000 SEK
334Theodor van Thulden Tillskriven, Kvinna med pärlhalsband.Återrop
335Matthias Withoos, Skogsstilleben med plantor, blommor, fjäril och skogsmus.80 000 SEK
336Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".39 000 SEK
337Parklandskap med ryttare vid fontän.Återrop
338Blindbock/Figurer i parklandskap.11 500 SEK
339Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.Återrop
340Allegori över kärleken.65 000 SEK
341Agostino Beltrano Tillskriven, Biskop med kräkla.Återrop
342Paolo Veronese Hans efterföljd, Amor.Återrop
343Jungfru Maria med Jesusbarnet och Johannes Döparen.40 000 SEK
344Antoine Coypel Efter, Kurtis.6 500 SEK
345Kurtis.30 000 SEK
346Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".90 000 SEK
347Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.185 000 SEK
348Christian Bernhard Rode Hans krets, Darius framför Alexander den Store.80 000 SEK
349Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius.23 000 SEK
350Ädel dam med jakthund.Återrop
351Gottfried Kneller Hans krets, Mansporträtt möjligen föreställande "John Churchill Duke of Marlborough".Återrop
352Mary Beale Tillskriven, "Charles Paulet 1st Duke of Bolton" (ca 1625-1699).Återrop
353Porträtt av ämbetsman.Återrop
354Jean Michel Picart Tillskrivna, Blomsterstilleben.40 000 SEK
355Mattei de Pitocchi Ghidoni Hans efterföljd, Landskap med herdepar och boskap.Återrop
356August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.Återrop
357Johannes Lingelbach Hans efterföljd, Orientaliska köpmän och elegant sällskap i sydländsk hamn.Återrop
358Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.18 000 SEK
359Godfried Schalken Hans art, Flicka med ljus samt pojke med glödfat.14 000 SEK
360Gerrit Claesz. Bleker (Blecker) Tillskriven, Vidsträckt landskap med ryttare och tiggare.64 000 SEK
361Italiserande landskap med antik figurscen.Återrop
362OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.Återrop
363Mansporträtt en grisaille.Återrop
364Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena.Återrop
365Thalia, komediens beskyddare.10 000 SEK
366Nicolas de Largilliere Hans krets, Porträtt av dam med knähund och notblad.42 000 SEK
367Porträtt av yngling med vit sjal.15 000 SEK
368Andreas Markò, Italienskt landskap med herdefamilj.Återrop
369Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.40 000 SEK
370August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.Återrop
371DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.Återrop
372Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.22 000 SEK
373Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet.80 000 SEK
374Edward Pritchett Tillskrivna, Motiv från Venedig.70 000 SEK
375Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.Återrop
376Henry Loos, "Barranca".Återrop
377Alexander Johann Dallinger von Dalling Tillskriven, Flodlandskap med rastande häst och ryttare.Återrop
378Thomas Luny Hans krets, Skutor på redden.13 000 SEK
379Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.Återrop
380Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.Återrop
383Elias Martin, Pastoralt landskap med badande herdinnor.33 000 SEK
384Isak Kjölström, Trädgård.Återrop
385Axel Fredrik Cederholm, Landskap med figurstaffage.10 000 SEK
386Elias Martin, Förslag till kartusch.Återrop
387Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.Återrop
388Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.3 000 SEK
389Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurkomposition med man i hästdragen vagn.1 000 SEK
390Jonas Forsslund Tillskriven, Antika figurer i toga.2 000 SEK
391Carl August Ehrensvärd Tillskriven, Antik figurscen.3 000 SEK
392Jonas Åkerström, Komposition med sfinx.6 000 SEK
393Elias Martin, Figurstudier.Återrop
395Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.14 000 SEK
396Martin Rudolf Heland Tillskriven, ”Inträngandet i den förtrollade skogen” , Karusell på Drottningholm 1785.22 000 SEK
397Carl Petter Hilleström, Utsikt över Brunnsviken i Hagaparken i höjd med Gustaf III:s paviljong med Ekotemplet och Amor och Psykestemplet.20 000 SEK
397AMagnus von Wright, Rödhake (Erithacus rubécula).17 000 SEK
398Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.3 000 SEK
399Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant.1 500 SEK
400Louis Belanger Tillskriven, Bergs- och flodlandskap med fortifikation, fästningstorn, bro och staffage.6 000 SEK
401Fritz von Dardel, Humoristisk scen.2 500 SEK
402Fritz von Dardel, "Bal masqué en Fevrier 1847".5 200 SEK
403Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.3 000 SEK
404Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.Återrop
405ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugor8 000 SEK
406Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.Återrop