Vårens Klassiska 556

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1215SEMIANTIK SAROUK RELIEF. 197,5 x 134,5 cm.37 000 SEK
1216ANTIK SHASAVAN MAFRASH med senare ställ. Mafrashens höjd 39, längd 104 och djup 49,5 cm.11 500 SEK
1217ANTIK SULTANABAD. 521 x 411,5 cm.78 000 SEK
1218SEMIANTIK TEHERAN. 417 x 278,5 cm.36 000 SEK
1219ANTIK TEKKE. 310,5 x 203,5 cm.Återrop
1220OLD/SEMIANTIK TIBET. 158 x 80 cm.10 000 SEK
1221OLD TIBET. 77 x 60,5 cm.3 000 SEK
1222OLD TIBETANSKT SADELTÄCKE. 124 x 58 cm.Återrop
1223ANTIK TURKISK. 498 x 394,5 cm.20 000 SEK
1224SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.20 000 SEK
1225ANTIK TURKMENSK TORBA, möjligen Saryk. 35,5 x 109,5 cm.Återrop
1226ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.44 000 SEK
1227ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.Återrop
1228ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.28 000 SEK
1229OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.30 000 SEK
1230SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.Återrop
1231SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.28 000 SEK
1232SEMIANTIK TÄBRIS. 326 x 244,5 cm.24 000 SEK
1233SEMIANTIK TÄBRIS sannolikt. 281 x 169 cm.15 000 SEK
1234OLD TÄBRIS. 321 x 239 cm.14 000 SEK
1235ANTIK USHAK. 476,5 x 358,5 cm.48 000 SEK
1236SEMIANTIK VERAMIN. 332 x 213 cm.25 000 SEK
1237SEMIANTIK VÄSTPERSISK GALLERI. 495 x 114,5 cm.8 500 SEK
1238Kvinna i vit hatt.250 000 SEK
1239Stepan Feodorovich Alexandrovski, Gosse med penningpung.33 000 SEK
1241Nicolai Konstantinovitch Roerich, Motiv från Himalaya.1 250 000 SEK
1242Alexander Fedorovich Bely, Dam på terass med cypresser.6 500 SEK
1243Petr Aleseevich Levchenko, Vid bondgården.300 000 SEK
1244Dimitri Arkadievich Nabaldian, Folkliv på badstranden.30 000 SEK
1245Olga Alexandrovna (Storfurstinnan), Sommarblomster.17 000 SEK
1246Hästspann jagat av vargar.8 500 SEK
1247Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.22 000 SEK
1248FEDOR NIKITIN. Olja på duk, sign.Återrop
1249RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.Återrop
1250Nikolaj Nikanorovich Dubovskoij, Kustlandskap.33 000 SEK
1251Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.Återrop
1252Konstantin Egorovich Makowski, Ung dam i spetsmössa med sidenband och blomma.560 000 SEK
1253Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur.24 000 SEK
1254Vigilius Erichsen och ateljé, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1762).460 000 SEK
1255Rysk ädling med St Anna och St Andreasorden.36 000 SEK
1256Kvinna i gul klänning och röd sjal.Återrop
1257Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1796).24 000 SEK
1258"Kejsar Alexander II" (1818-1881.30 000 SEK
1259Vassily Petrovitch Pritchetnikov, Flodlandskap med metande figurer vid strandkant.6 000 SEK
1260Mathias Gabriel II Lory Gabriel I Ludwig Lory (1763-1840), "Vue de la fête solemnelle à St. Petersbourg donnée par l'Empereur Alexandre I. le 12 mai 1803. Jour l'Anniversaire de la fondation de cette ville à l'homme de son fondateur Pierre I. sur la place du Senat vis-à-vis du monument érigé à ce Souverain par l'.32 000 SEK
1261IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL. DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.40 000 SEK
1262IKON.RYSSLAND 1700-TALETS SLUT. DEN TONANDE KRISTUS OMGIVEN AV ÄRKEÄNGLAR, JOHANNES DÖPAREN SAMT HELGON.10 000 SEK
1263IKON. RYSSLAND 1800-TAL. DEN HELIGA BARBARA Ikon. 1800-tal. Troligen St Petersburg. Stormartyren den heliga Barbara.Återrop
1264IKON. RYSSLAND. OMKRING 1900. GUDSMODERN FRÅN CHESTOKOVA.9 500 SEK
1265IKON. RYSSLAND 1800-TAL HELGONFRAMSTÄLLNINGAR OCH SCENER UR JESU LIV.9 000 SEK
1266IKON. RYSSLAND 1800-TAL. JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.7 500 SEK
1267IKON. RYSSLAND 1800-TAL. GUDSMODERNS DÖD.3 000 SEK
1268IKON. RYSSLAND 1800-TAL GUDSMODERN.5 500 SEK
1269IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.56 000 SEK
1270IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.54 000 SEK
1271DRYCKESKANNA, icke identifierad mästarstämpel slagen två gånger, sannolikt Nordtyskland, 1600-talets andra hälft.38 000 SEK
1272SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.8 000 SEK
1273KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.Återrop
1274KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.31 000 SEK
1275TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.8 000 SEK
1276KAFFEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.7 000 SEK
1277TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.10 000 SEK
1278GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.3 500 SEK
1279HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.13 000 SEK
1280VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.155 000 SEK
1281BÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.15 000 SEK
1282VODKASERVIS, 8 delar, möjligen av Pjotr Baskakov, Moskva (verksam 1883-1908).65 000 SEK
1283KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.Återrop
1284KÅSA, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.3 000 SEK
1285KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.3 500 SEK
1286KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.20 000 SEK
1287KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.125 000 SEK
1288KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.23 000 SEK
1289KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.23 000 SEK
1290CIGARETTETUI, sannolikt Gustav Klingert, Moskva 1888.4 500 SEK
1291CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.6 000 SEK
1292CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.42 000 SEK
1293CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.38 000 SEK
1294SKEDAR, 6 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1880-tal.17 000 SEK
1295TESPADE, Moskva 1899-1908.4 000 SEK
1296TESKED, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.11 000 SEK
1297SKED, Moskva 1893.5 000 SEK
1298TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.21 000 SEK
1299TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.13 500 SEK
1300SKEDAR, ett par, av Mikhail Grachev, S:t Petersburg 1880-tal.3 000 SEK
1301DRYCKESKANNA, av okänd mästare, Moskva 1874.30 000 SEK
1302DOSA, ostämplad, Ryssland 1800-talets slut. Senare franska kontrollstämplar.88 000 SEK
1303SKRIN, Lettland 1900-tal.16 000 SEK
1304BRICKA, av Adolf Sper, S:t Petersburg, 1843. Nyrokoko.14 500 SEK
1305GRÄDDSNÄCKA/KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1800-talets slut. Nyrokoko.17 000 SEK
1306SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.17 000 SEK
1307SALTKAR med SKED, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1893-1917.13 500 SEK
1308MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.11 500 SEK
1309FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.9 000 SEK
1310DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.3 200 SEK
1311BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.30 000 SEK
1312SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.42 000 SEK
1313MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.3 200 SEK
1314KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.2 800 SEK
1315PRAKTPOKAL, glas. Ryssland, 1700-tal.28 000 SEK