Höstens Moderna 557

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
799WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg.Återrop
800WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1941.3 800 SEK
801WILHELM KÅGE Plakett, "Argenta", Gustavsberg, dekorerad av Sven Jonson 1940.4 000 SEK
802WILHELM KÅGE Drakmamma, Gustavsberg ca 1940.10 000 SEK
803WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.50 000 SEK
804WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1950.19 500 SEK
805WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.7 900 SEK
806WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955.2 600 SEK
807WILHELM KÅGE Skålar, 2 st, Gustavsberg studio 1952 och 1955.Återrop
808WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.32 000 SEK
809WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg 1933.8 000 SEK
810WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.Återrop
811WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1945.2 400 SEK
812WILHELM KÅGE Miniatyrvaser, 2 st, Gustavsberg studio 1950-tal.6 200 SEK
813WILHELM KÅGE Skål och vas, "Cintra", Gustavsberg studio 1952-54.3 600 SEK
814WILHELM KÅGE Servis, 140 delar, "Liljeblå", Gustavsberg 1920-36.13 500 SEK
815BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1972.34 000 SEK
816BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952.9 500 SEK
817BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1970.5 500 SEK
818BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsbergs studio 1967.5 500 SEK
819BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1970.13 000 SEK
820BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsbergs studio 1964.2 800 SEK
822STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg 1940-50-tal.5 200 SEK
823STIG LINDBERG Skulptur, "Susanna och gubbarna", Gustavsberg studio 1940-tal.9 000 SEK
824STIG LINDBERG Figurin "Lilla Eva", Gustavsberg studio 1940-tal.5 200 SEK
825STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.5 800 SEK
826STIG LINDBERG Väggrelief, Gustavsberg studio.23 000 SEK
827STIG LINDBERG Fat, Gustavsberg studio 1940-50-tal.8 000 SEK
828STIG LINDBERG Terrin med lock, Gustavsberg studio 1940-50-tal.8 200 SEK
829STIG LINDBERG Terrin med lock, Gustavsberg studio 1940-50-tal.3 200 SEK
830STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.10 500 SEK
831FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947.Återrop
832STIG LINDBERG Tallrikar, 12 st "Löja" samt skål och kanna, Gustavsberg 1948-62, modell WB.Återrop
833STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1962.6 000 SEK
834STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1966.6 000 SEK
835STIG LINDBERG Skål, Gustavsberg studio 1964.2 800 SEK
836STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67.7 800 SEK
837STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966.5 000 SEK
838STIG LINDBERG Ägghöna, Gustavsberg 1950-70-tal.4 800 SEK
839STIG LINDBERG Tallrikar, 12 st och uppläggningsfat, "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.7 000 SEK
840ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952.12 500 SEK
841ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952.20 000 SEK
842ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.6 000 SEK
843ANDERS BRUNO LILJEFORS Väggrelief, "Jona och valfisken", Gustavsberg studio 1950-tal.3 200 SEK
844ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.5 800 SEK
845GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal.31 000 SEK
846VICKE LINDSTRAND Skålfat, Upsala-Ekeby, 1940-tal.3 500 SEK
847ISAAC GRÜNEWALD Vas, Rörstrand 1944.Återrop
848CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal.10 500 SEK
849TYRA LUNDGREN Fågelunge.7 500 SEK
850TYRA LUNDGREN Fågelunge, osignerad.8 500 SEK
851TYRA LUNDGREN Relief.6 000 SEK
852ÅKE HOLM Skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal.26 000 SEK
853ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal.8 500 SEK
854HANS HEDBERG Oljedroppe, Biot, Frankrike.54 000 SEK
855HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike.30 000 SEK
856HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike.16 000 SEK
857HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.12 500 SEK
858HANS HEDBERG Druvklase, Biot, Frankrike.23 000 SEK
859HANS HEDBERG Pumpa, Biot, Frankrike.42 000 SEK
860HANS HEDBERG Tvättsvamp, Biot, Frankrike.14 500 SEK
861HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.30 000 SEK
862HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.Återrop
863HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.4 000 SEK
864HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.18 000 SEK
865HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.6 000 SEK
866HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.6 000 SEK
867HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike.29 000 SEK
868HANS HEDBERG Pumpa, Biot, Frankrike.Återrop
869HANS HEDBERG Päron, Biot, Frankrike.21 000 SEK
870HANS HEDBERG Vas, Biot, Frankrike.14 000 SEK
871HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.12 500 SEK
872HANS HEDBERG Ägg, tudelat, Biot, Frankrike.4 500 SEK
873SIGNE PERSSON-MELIN Kanna, Rörstrand 1982, unik nr 158.11 000 SEK
874SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, Rörstrand.6 500 SEK
875ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm.Återrop
876SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.Återrop
877ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.Återrop
878HERTHA HILLFON Väggskulptur, Stockholm 1966.Återrop
879HERTHA HILLFON Vas.2 000 SEK
880AXEL SALTO Vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1959.3 000 SEK
881GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.5 500 SEK
882BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia 1980-tal.35 000 SEK
883BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.26 000 SEK
884BIRGER KAIPIAINEN Plakett, "Fyra systrar", Arabia 1950-tal.8 000 SEK
885BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.25 000 SEK
886TOINI MOUNA Väggplakett, Arabia, Finland.3 800 SEK
887TOINI MUONA Plakett, Arabia.2 825 SEK
888JOSEPH THÉODORE DECK Skål, Paris omkring 1880.6 000 SEK
889ROZENBURG DEN HAAG Fat, Holland ca 1900.17 000 SEK
890WALTER SCHOTT Figurin, "Kugelspielerin", Meissen, Tyskland, jugend, ca 1900.Återrop
891HELENA JOHNOVA Figurin, 1910-tal.4 000 SEK
892ALBERT CAASMAN Figurin, Rosenthal, Tyskland ca 1912.5 500 SEK
893CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI Figurin "Pierrette", Rosenthal, modell nr 579, Tyskland 1929.12 000 SEK
894DOROTHEA CHAROL Figurin "Pierrette med gitarr", Rosenthal, modell nr 78, Tyskland 1920-30-tal.8 000 SEK
895PABLO PICASSO Fat, "Visage gris", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.38 000 SEK
896PABLO PICASSO Fat, "Visage de femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.44 000 SEK
897PABLO PICASSO, kanna, "Cruchon hibou", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.Återrop
899PABLO PICASSO Fat, "Bouquet" Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.10 000 SEK
900PABLO PICASSO Kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954.8 000 SEK