Höstens Moderna 557

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
498JOSEF FRANK Bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn.30 000 SEK
499JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.27 000 SEK
500JOSEF FRANK Barskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2135.38 000 SEK
501JOSEF FRANK Vägglampetter, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2143.2 400 SEK
502JOSEF FRANK Väggarmatur, Firma Svenskt Tenn.4 200 SEK
503JOSEF FRANK Pallar, ett par, "Tutanchamon", Firma Svenskt Tenn.33 000 SEK
504JOSEF FRANK Jardinière, "Hortus". Firma Svenskt Tenn.4 600 SEK
505JOSEF FRANK "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn 1940-tal.92 000 SEK
506JOSEF FRANK Vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn.41 000 SEK
507JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.10 500 SEK
508JOSEF FRANK Fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.13 000 SEK
509JOSEF FRANK Skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 646.23 000 SEK
510JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn.4 800 SEK
511JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn.26 000 SEK
512JOSEF FRANK Soffbord "Diplomat", Firma Svenskt Tenn.18 000 SEK
513JOSEF FRANK Sideboard, Firma Svenskt Tenn.17 500 SEK
514JOSEF FRANK Väggarmaturer, 4 st, Firma Svenskt Tenn.5 000 SEK
515JOSEF FRANK Matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.21 000 SEK
516JOSEF FRANK Tallrikar, 12 st, Firma Svenskt Tenn, tillverkade vid Reijmyre och Gullaskruf.10 500 SEK
517JOSEF FRANK Champagneglas, 5 st och sherryglas, 5 st, Firma Svenskt Tenn, tillverkade vid Venini, Italien.5 500 SEK
518JOSEF FRANK Sideboard, Firma Svenskt Tenn.25 000 SEK
519FIRMA SVENSKT TENN Soffbord.5 000 SEK
520JOSEF FRANK Soffa, Firma Svenskt Tenn,14 000 SEK
521JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn,8 000 SEK
522JOSEF FRANK Matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.20 000 SEK
523JOSEF FRANK Nattygsbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2232.13 500 SEK
524JOSEF FRANK Nattygsbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2232.14 500 SEK
525JOSEF FRANK Karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 891.14 500 SEK
526JOSEF FRANK Jardinière, "Hortus", Firma Svenskt Tenn.9 500 SEK
527JOSEF FRANK Tallrikar, 5 st och skålar, 5 st, Firma Svenskt Tenn.11 000 SEK
528JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.14 500 SEK
529JOSEF FRANK Skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.29 000 SEK
530JOSEF FRANK Karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 695.12 000 SEK
531JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 311.10 500 SEK
532JOSEF FRANK Fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 336.29 000 SEK
533ELIAS SVEDBERG Fåtölj "Eftermiddag", Nordiska Kompaniet ca 1937.24 000 SEK
534HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.6 000 SEK
535HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.6 000 SEK
536BRUNO MATHSSON "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.37 000 SEK
537BRUNO MATHSSON Tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1960-tal.38 000 SEK
538BRUNO MATHSSON Karmstol, "Arbetsstol 41 med hög rygg", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1943.6 200 SEK
539HANS ASPLUND Karmstol, prototyp, för KF, Sverige 1949.47 000 SEK
540KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.35 000 SEK
541KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST Fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE Möbler.21 000 SEK
542STIG LINDBERG Soffbord, Gustavsberg 1952.26 000 SEK
543JOHN KANDELL, Sideboard, 1949, utfört av snickarmästare David Sjölinder.58 000 SEK
544CARL-AXEL ACKING Soffa, sannolikt utförd av snickarmästare Albin Johansson ca 1942.5 800 SEK
545CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS Fåtölj, Gösta Westerberg AB, Stockholm 1950-tal.70 000 SEK
546BERTIL BRISBORG, golvarmatur, Nordiska Kompaniet, NK ca 1947.7 000 SEK
547HANS BERGSTRÖM, bordslampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.7 200 SEK
548YNGVE EKSTRÖM Skåp, Westbergs Möbler AB, Tranås 1950-tal.8 000 SEK
549STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.5 000 SEK
550FÅTÖLJER, ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist, OPE Möbler.Återrop
551CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.26 000 SEK
552CARL-AXEL ACKING Skåp, Sannolikt utfört av snickarmästare Albin Johansson.13 000 SEK
553GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.23 000 SEK
554STIG LINDBERG, soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1953.13 000 SEK
555YNGVE EKSTRÖM, skåp, tudelat, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal.15 500 SEK
556HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.3 500 SEK
557HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, Helsingborg, troligen 1940-tal, modell 526.8 000 SEK
558HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, 1950-tal.5 500 SEK
559CARL AXEL ACKING Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.6 500 SEK
560JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.5 000 SEK
561FRANZ BERGMANN Skålfat, Österrike/USA 1920-30-tal.8 000 SEK
562JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.9 000 SEK
563ORIVIT METALLWAREN-FABRIK Ljusstakar, ett par, Tyskland, jugend.3 200 SEK
564ORIVIT METALLWAREN-FABRIK Kandelabrar, ett par för tre ljus, Tyskland, 1900-talets början.5 000 SEK
565ADOLF LOOS Fåtölj, "Knieschwimmer", Österrike.34 000 SEK
566JOSEF FRANK eller JOSEF HOFFMANN Stolar 8 st, Thonet ca 1935.22 000 SEK
568HAGENAUER Bordslampa, Wien, Österrike 1920-tal.8 000 SEK
569HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.16 000 SEK
570LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.13 000 SEK
571OKÄND FORMGIVARE, matbord, art deco, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.14 000 SEK
572OKÄND FORMGIVARE Sideboard, Belgien ca 1934.8 000 SEK
573JUST ANDERSEN Bordsarmaturer, 2 st, Danmark 1920-30-tal.16 500 SEK
574JUST ANDERSEN Bordsarmaturer, 2 st, Danmark 1920-30-tal.Återrop
575OKÄND FORMGIVARE Tebord, 1940-50-tal.10 000 SEK
576Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA Fat, Finland 1950-tal.33 000 SEK
577Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA Fat, Finland 1950-tal.8 000 SEK
579G BACKLUND & HUGO ELMQVIST Vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend.3 800 SEK
580E WAHLSTRÖM & HUGO ELMQVIST Vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend.3 500 SEK
581ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910-20-tal.21 000 SEK
582BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, jugend, 1910-20-tal.11 000 SEK
583ALFRED OHLSON, bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal.11 800 SEK
584ALICE NORDIN Bordsarmatur, "Lifvets Träd", Herman Bergmans gjuteri, Stockholm, jugend.19 000 SEK
585BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm, jugend.7 000 SEK
586OLOF AHLBERG Skrivbordsuppsättning, 5 delar, för Schreuder & Olsson, Stockholm 1908-10, jugend.Återrop
587ANNA PETRUS Brickbord, Sverige 1920-talets början.590 000 SEK
588IVAR JOHNSSON "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk.25 000 SEK
589IVAR JOHNSSON "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.15 000 SEK
590OKÄND FORMGIVARE Skåp, Sverige 1920-30-tal.10 000 SEK
591PETRUS FORSSBERG tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.17 500 SEK
592ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.15 500 SEK
593NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.11 500 SEK
594OKÄND FORMGIVARE Möjligen Helge Lindgren, väggappliquer, ett par, 1928.6 000 SEK
595ANNA PETRUS Bord, Stockholm, ca 1922.440 000 SEK
596OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.10 500 SEK
597OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.11 000 SEK
598Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON Urnor, ett par "Faunurnan", Näfveqvarns bruk.7 000 SEK
599CARL HÖRVIK, byrå, 1920-tal.20 000 SEK