Höstens Moderna 557

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
699WIVEN NILSSON Collier samt armlänk, Lund, 1970, sterling.10 500 SEK
700WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1958, sterling.3 600 SEK
701Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965,15 500 SEK
702WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1954, sterling.3 600 SEK
703Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling.4 400 SEK
704WIWEN NILSSON Collier, Lund 1942.5 000 SEK
705WIWEN NILSSON Armlänk, Lund 1954, sterling.3 800 SEK
706WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1947, sterling.12 500 SEK
707Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling.16 500 SEK
708WIWEN NILSSON Collier, Lund 1956, sterling.5 800 SEK
709Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Örhängen, 1 par, Lund 1960, sterling.3 200 SEK
710Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Korsformat hänge med kedja, Lund 1940,12 000 SEK
711Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1961.Återrop
712Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Manschettknappar, ett par, Lund 1955.27 000 SEK
713Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Manschettknappar, ett par samt frackknappar, ett par, Lund 1957.13 000 SEK
714WIWEN NILSSON Halslänk, Lund 1965, sterling.5 400 SEK
715WIWEN NILSSON Armlänk, Lund 1963, sterling.4 500 SEK
716Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE Halsring med hänge, egen verkstad, Stockholm 1953.38 000 SEK
717Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE Halsring och armring, utförda i Frankrike sent 1960-tal.11 500 SEK
718Vivianna Torun Bülow-Hübe, VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE Halsring med hänge, Stockholm 1963.6 400 SEK
719SIGURD PERSSON Armring, Stockholm 1984.4 500 SEK
720BIRGER HAGLUND Halsring, Stockholm 1989.7 000 SEK
721DIADEM, citrin och bergkristall, Elon Arenhill, Malmö, 1967.Återrop
722ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ Kanna, Pâte de Verre, Nancy, Frankrike, 1920-tal.22 000 SEK
723DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895.9 000 SEK
724DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend.8 000 SEK
725DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend.15 500 SEK
726DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend.6 500 SEK
727DAUM Vas, Nancy, Frankrike, jugend.Återrop
728LOUIS MAJORELLE Skål, Daum, Nancy.13 500 SEK
729MULLER FRERES, takampel, Luneville, Frankrike, 1920-tal.7 000 SEK
730EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.8 000 SEK
731EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.7 500 SEK
732EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.6 000 SEK
733EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike, jugend.6 500 SEK
734EMILE GALLÉ Vas, Nancy, Frankrike jugend.5 000 SEK
735RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.Återrop
736RENÉ LALIQUE Vas, "Rampillon", Frankrike 1930-40-tal.3 000 SEK
738LOETZ ART Vas, Österrike, 1900-talets början.2 000 SEK
739LOETZ ART Vas, Österrike 1900-talets.Återrop
740LOETZ ART Vas, Österrike 1900-talets början.Återrop
741WIENER WERKSTÄTTE Pokalglas, Wien ca 1917.7 000 SEK
742TYRA LUNDGREN Fisk, Venini, Murano, Italien ca 1936.15 000 SEK
743TYRA LUNDGREN Fågel, Venini, Murano, Italien.4 500 SEK
743AFULVIO BIANCONI Vas, "Pezzato", Venini, Italien 1950-tal.46 000 SEK
744VENINI Brevpressar, 7 st, "Inciso", Murano Italien 1950-tal.7 500 SEK
745LUDOVICO DIAZ de SANTILLANA & TOBIA SCARPA, vas, "Battuto", Venini Murano Italien 1990-tal.13 000 SEK
746ALESSANDRO PIANON Fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S 189.13 500 SEK
747ALESSANDRO PIANON Fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S 189.11 000 SEK
748GUNNEL NYMAN Vas, Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1950-tal.2 400 SEK
749TAPIO WIRKKALA Vas, "Tokio", Iittala, Finland 1954, modell 3576.5 000 SEK
750TAPIO WIRKKALA Fat, Iittala, Finland 1958, modell 3337.4 000 SEK
751KAJ FRANCK Pokal, Nuutajärvi, Notsjö, Finland.3 800 SEK
752KAJ FRANK Pokal, Nuutajärvi, Notsjö, Finland.3 000 SEK
753TIMO SARPANEVA Vas, "Claritas", Iittala, Finland 1988.17 000 SEK
754KARL LINDEBERG Bordspendyl, Kosta, jugend.16 000 SEK
755KARL LINDEBERG Vas, Kosta, jugend.14 000 SEK
756GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend.6 000 SEK
757SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929.5 200 SEK
758EDWARD HALD, vas, "Urskogen", Orrefors 1925.Återrop
759EDWARD HALD Vas, "Urskogen", Orrefors 1927.7 200 SEK
760EDWARD HALD Skål, "Åskväder", Orrefors 1977.4 000 SEK
762EDWARD HALD Vas, Fiskgraal, Orrefors 1938.15 000 SEK
763EDWARD HALD Vas, Fiskgraal, Orrefors 1938.15 000 SEK
764EDWARD HALD Skål, Slipgraal, Orrefors 1940.2 000 SEK
765EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949.12 000 SEK
766EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950.3 000 SEK
767EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1953.16 500 SEK
768EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, Orrefors 1950.3 500 SEK
769EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1977.8 500 SEK
770NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.14 500 SEK
771NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.13 000 SEK
772NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.9 700 SEK
773INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966.14 500 SEK
774INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1960.9 000 SEK
774AINGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968.Återrop
775SVEN PALMQVIST Skål, Ravenna, Orrefors 1956.17 500 SEK
776VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933.5 000 SEK
777VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.4 800 SEK
778VICKE LINDSTRAND Vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal.8 100 SEK
779VICKE LINDSTRAND Vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal.8 500 SEK
780VICKE LINDSTRAND, vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal.8 000 SEK
781ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1950-tal.Återrop
782GUNNAR WENNERBERG Servis, 128 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20.135 000 SEK
783GUSTAFSBERG Uppsatsskål, 1911, jugend.10 500 SEK
784ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend.5 500 SEK
785ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.8 500 SEK
786ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1915.8 000 SEK
787ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred, otydligt daterad 1930?.11 000 SEK
788ANDERS & BESS WISSLER Vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1936.7 000 SEK
789ARTHUR PERCY Servisdelar, 36 st, Gefle Porslinsfabrik, 1920-tal.6 800 SEK
790WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.15 000 SEK
791WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.17 000 SEK
792WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1937.7 400 SEK
793WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg.4 400 SEK
794WILHELM KÅGE Fat, "Argenta", Gustavsberg, målat av Heinz Erret.4 000 SEK
795WILHELM KÅGE Bricka, "Argenta", Gustavsberg 1930-33.3 200 SEK
796WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1943.3 500 SEK
797WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg, målad av Heinz Erret.6 000 SEK
798WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.6 500 SEK