Höstens Moderna 557

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
600BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.11 000 SEK
601OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.7 000 SEK
602TURE RYBERG Byrå, trelådig, sannolikt utförd hos J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala 1920-30-tal.52 000 SEK
603BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.6 500 SEK
604NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.15 000 SEK
605NORDISKA KOMPANIET Bord, 1928.6 500 SEK
606NORDISKA KOMPANIET Karmstolar, ett par, 1920-30-tal.Återrop
607JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", Enköping 1920-30-tal.9 500 SEK
608FABRIKSAKTIEBOLAGET KRONSILVER Kandelabrar, 1 par trearmade, tillskrivna Rolf Engströmer, 1930-tal.11 500 SEK
609AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.Återrop
610AXEL-EINAR HJORTH Salongsbord "Library", Nordiska Kompaniet ca 1929.32 000 SEK
611AXEL-EINAR HJORTH Fåtölj "Typenko", Nordiska Kompaniet, NK, 1930-tal.10 000 SEK
612AXEL-EINAR HJORTH Soffa/säng "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.70 000 SEK
613AXEL-EINAR HJORTH Bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.44 000 SEK
614AXEL-EINAR HJORTH Bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.23 000 SEK
615ERIK FLEMING Ljusstakar, 1 par, Norrhammars Bruk 1930.8 500 SEK
616SYLVIA STAVE Kanna, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.Återrop
617SYLVIA STAVE Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.Återrop
618AXEL-EINAR HJORTH Matbord med 4 stolar "Sandhamn ", Nordiska Kompaniet, ca 1929.28 000 SEK
619AXEL-EINAR HJORTH Fåtöljer, 1 par "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.23 000 SEK
620AXEL-EINAR HJORTH, skåp "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.15 000 SEK
621BO NOTINI Golvarmatur, Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1930-tal.10 500 SEK
622AXEL-EINAR HJORTH, skåp "Mora", Nordiska Kompaniet, ca 1930.175 000 SEK
623Gunnar Asplund, Karmstol, ca 1930.96 000 SEK
624OTTO SCHULZ Skåp, Boet, Göteborg 1940-tal.21 000 SEK
625OTTO SCHULZ, fåtölj med fotpall, Boet, Göteborg, 1930-tal.6 000 SEK
626BORD, Otto Schultz, Boet, Göteborg 1930-tal.Återrop
627OTTO SCHULZ, tillskriven, spegel, Boet, Göteborg 1930-40-tal.3 200 SEK
628OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.125 000 SEK
629CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige.21 000 SEK
630CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.Återrop
631CARL MALMSTEN Stolar 8 st, 1940-50-tal.15 500 SEK
632OSCAR NILSSON, möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.24 000 SEK
633CARL MALMSTEN, skrivbord, Sverige ca 1951.Återrop
634CARL MALMSTEN Sybord,9 000 SEK
635CARL MALMSTEN Skåp "Island", Stockholm 1948.23 000 SEK
636CARL MALMSTEN, bord.9 000 SEK
637CARL MALMSTEN Skåp, "Björkhagen", gesällprov, för Stockholms Stads Hantverksförening, 1941.40 000 SEK
638MATS DAVID GAHRN Vitrinskåp.12 000 SEK
639JOHAN ROHDE för Georg Jensen, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1933-44,Återrop
640GEORG JENSEN Bestick, 7 st, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920-40-tal.4 500 SEK
641JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, skål på fot, sterling. Köpenhamn 1919.18 500 SEK
642JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1933-44, sterling.Återrop
643JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Återrop
644GEORG JENSEN Skål på fot, Köpenhamn 1925-32,15 000 SEK
645GEORG JENSEN Fiskserveringsbestick, 1 par, "Antik", Köpenhamn 1933-44,3 000 SEK
646JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,Återrop
647GEORG JENSEN Skål, Köpenhamn 1925-32, sterling,Återrop
648GEORG JENSEN "Kugle/Beaded", bestickuppsättning, 169 delar, Köpenhamn 1945-77 (några delar Jensen & Wendel).60 000 SEK
649VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.Återrop
650SERVERINGSSKED, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, design nr 141.Återrop
651HARALD NIELSEN för Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling,Återrop
652GEORG JENSEN, Skål, Köpenhamn 1925-32,8 000 SEK
653SIGVARD BERNADOTTE Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,15 500 SEK
654SIGVARD BERNADOTTE Vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.6 200 SEK
655SIGVARD BERNADOTTE Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,6 800 SEK
656DAVID ANDERSEN Skål, Norge, sannolikt 1950-tal.10 000 SEK
656ABERTEL GARDBERG Tesil, Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland 1957.6 000 SEK
657Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par, Lund 1958.155 000 SEK
658WIWEN NILSSON Kaffeservis, 3 delar, Lund 1956-58, sterling.Återrop
659Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Tekanna, Lund 1948, sterling.29 000 SEK
660Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Bricka, Lund 1956,41 000 SEK
661Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par "Bysantinska Modellen", Lund 1954, sterling,32 000 SEK
662WIWEN NILSSON Bägare, Lund 1949, sterling delvis förgylld.33 000 SEK
663WIWEN NILSSON, kaffeservis med bricka, 4 delar, Lund 1968-71, sterling.Återrop
664WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par, Lund 1968,32 000 SEK
665WIWEN NILSSON Burk, Lund 1971, sterling.12 500 SEK
666WIWEN NILSSON Vas, Lund 1965, sterling.6 000 SEK
667WIWEN NILSSON Vas, Lund 1971, sterling.4 500 SEK
668WIWEN NILSSON Teskedar, 6 st, Lund 1972.5 200 SEK
669OLGA LANNER Fat, Stockholm 1914.3 300 SEK
670C.G. HALLBERG Jardinière, Stockholm 1919.12 000 SEK
671HEINZ DECKER Cocktailglas 6 st, C.G. Hallberg, Stockholm 1959.3 100 SEK
672WA BOLIN ljusstakar, 1 par, Stockholm 1947.11 000 SEK
673SVEN-ARNE GILLGREN Kaffeservis, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1964-67.8 000 SEK
674FIRMA K. ANDERSON Kryddkar, 3 st, Stockholm 1944,6 000 SEK
675FIRMA K. ANDERSON Bordsarmatur, Stockholm 1925.9 000 SEK
676FIRMA K. ANDERSON Kaffeservis, 3 delar, Stockholm, 1943.5 000 SEK
677ATELIER BORGILA Jardinière, Stockholm 1953.28 000 SEK
678ATELIER BORGILA Lockpokal, Stockholm 1938, sterling.4 500 SEK
679ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1939.9 000 SEK
680ATELIER BORGILA Lockpokal, Stockholm 1939.Återrop
681ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1946, sterling.4 800 SEK
682ATELIER BORGILA Skålar 1 par, Stockholm 1945, sterling.10 500 SEK
683ATELIER BORGILA Kaffe- och teservis med bricka, 5 delar, Stockholm 1942-43.12 000 SEK
684GUNNAR CYRÉN Skål, Gävle 1989, sterling.5 200 SEK
685BIRGER HAGLUND Skål, Stockholm 1989.5 500 SEK
686OLLE OHLSSON Skål, Stockholm 1995, sterling,8 200 SEK
687JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.Återrop
688ERIK LÖFMAN Kaffeservis, 3 delar, Mema, Lidköping 2000.Återrop
689ERIC LÖFMAN Väggur, Markströms Silver AB, Uppsala, 1979, nr 10/10.5 500 SEK
690GEORG JENSEN Armlänk, Köpenhamn 1945-77, sterling,3 500 SEK
691LAPPONIA Armband, "Mystique". Limited edition, 1970-80-tal.20 000 SEK
692BJÖRN WECKSTRÖM Manschettknappar, ett par, samt frackknappar, ett par, "Trollhjulen" Lapponia, Finland.6 000 SEK
693BJÖRN WECKSTRÖM "Space Silver", armband, örhängen, 1 par, Lapponia, Finland 1976,3 600 SEK
694Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM "Space Silver", hängsmycke, Lapponia, Finland 1973.7 000 SEK
695LAPPONIA Hängsmycke med damur, Finland 1980.8 000 SEK
696Lapponia, LAPPONIA, halssmycke och ring "Ishtar" samt örhängen, 1 par, "Entirely", Finland 1997.Återrop
697Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Armring, Lund 1938, sterling,21 000 SEK
698WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1939,23 000 SEK