Vårens Moderna 560

923 föremål
517. HUGO ELMQVIST,
vas, Stockholm, ca 1900, jugend.
517. HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
518. HUGO ELMQVIST, brevvåg, ca 1900, jugend.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
519. HUGO ELMQVIST, byst, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
521. RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. TAKPLAFOND, tillskriven Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. OKÄND FORMGIVARE,
fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal.
523. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. KNUT HALLGREN, tillskriven, ljuskrona, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
527. CARL MALMSTEN, skåp, sannolikt för NK, Nordiska Kompaniet ca 1925.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
529. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige,  1920-30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
534. LJUSKRONA, nysilver. C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal. H ca 90.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. LJUSKRONA, nysilver, 1920-30-tal. H ca 95.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
541. AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
542. Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
29 300 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. OKÄND FORMGIVARE, väggfontäner, 1 par, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. ANNA PETRUS, skrivställ, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1926.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
548. AXEL EINAR HJORTH, soffbord, Nordiska Kompaniet (NK) 1920-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
549. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. AXEL-EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
556. ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
559. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Sverige, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
561. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
562. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
565. FRODE HOLM, sideboard, Illums Bolighus, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
566. GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn 1918, 18k.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
567. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1933-44, sterling.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. GEORG JENSEN, ljusstakar, ett par, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
570. GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
571. GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1919,
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
572. GEORGE JENSEN, saltkar, 4 st, Köpenhamn före 1921,
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
574. GEORG JENSEN, tobaksburk, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
576. JOHAN ROHDE för Georg Jensen,
bestick 28 delar, "Konge/Acorn",
576. JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestick 28 delar, "Konge/Acorn",
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
577. GEORG JENSEN, serveringsbestick, ett par, Köpenhamn 1933-44, sterling.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
579. SKÅL, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
581. GUNDORPH ALBERTUS, skålar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932,
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
585. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SIGVARD BERNADOTTE, skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
589. N.M. THUNE, skålfat, Norge 1950-tal,
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
590. DAVID-ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Norge 1960-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, skål, Hopeakeskus, Finland 1962, 830/1000,
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
592. TAPIO WIKKALA, skål, Kultakeskus, Finland 1977, 830/1000,
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kaffekanna, Lund 1954,
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
596. WIWEN NILSSON, fat, Lund 1933.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vas, Lund 1959, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. WIWEN NILSSON, vas, Lund 1970, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
599. WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 102 delar, Lund, olika årtal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
600. ATELIER BORGILA, tobaksburk, Stockholm 1951, sterling.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. ATELIER BORGILA, dosa, Stockholm 1936,
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
602. ERIK FLEMING, askkoppar, 4 st, Atelier Borgila, Stockholm 1934.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
603. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1953, sterling.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
604. ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1937.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
606. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1947,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
607. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1952, sterling.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
608. ATELIER BORGILA, skrin, Stockholm 1952.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
609. ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 75 delar, Stockholm 1959-66.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
610. C.G. HALLBERG, skrin, Stockholm 1904.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 500 - 5 000 SEK
611. C.F. CARLMAN, karotter, ett par, Stockholm 1936-37.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
612. C.G. HALLBERG, skål på fotklack, Stockholm 1935.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
614. W.A. BOLIN, skål, Stockholm 1950.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
615. W.A. BOLIN, burk med lock, Stockholm 1952.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
618. SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1968, smed Johann Wist,
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
619. SIGURD PERSSON, ströare, Stockholm 1976, sterling.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK