Höstens Contemporary 570

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
4OLA BILLGREN, "Från Hadrianus villa".Titel: "Från Hadrianus villa".
41MAN RAY, 11 st färgakvatinter, 1970, signerade och numrerade 98/100, tryckt och utgiven av Georges Visat.Följerätt (d)
54WILLIAM TILLYER, Svit med 25 serigrafier (varav en del i färg), etsningar och färgliotgrafier, 1974, samtliga signerade.Bild saknas i den tryckta katalogen.
83PELLE WICHMANN, Utan titel.Omfattas av följerätt (d)
166MARIA FRIBERG, "Almost there (5)", 2000.Korrekt montering: Cibachrome, silikon, glas 150 x 120 cm.
170LAURIE SIMMONS, "Pushing Lipstick (Purple Woman)", 1979.Omfattas inte av följerätt (d)
182JOHN-E FRANZÉN, "Tommarp", 1996.Correct medium: Gelatin silver print.
183JOHN-E FRANZÉN, "Östra Tommarp", 1995.Correct medium: Gelatin silver print.
185DAVID LACHAPELLE, "Negative Currency: 5 Yuan used as Negative" New York, 2010.Omfattas inte av följerätt (d)
186DAVID LACHAPELLE, "Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1990-2008.Signerad David LaChapelle på etikett a tergo. Omfattas inte av följerätt (d)
207YVES MARCHAND & ROMAIN MEFFRE, "Ballroom, American Hotel, Detroit", 2007.Följerätt (d)
229LEIF-ERIK NYGÅRDS, "Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, June 27th 1962".Korrekt numrering 72/100.
236CECILIA EDEFALK, "Självporträtt med Pistol", 1993.Korrekt teknik: Silvergelatinfotografi. Upplaga 2/3 (3 + 2 AP)
424LARS HÅKANSSON, HELENE LINDHOLM, ERIK TIDÄNG, ÅSA HALLQVIST, ANNE-MARIE BERNHARDT,Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot.
425PETRONELLA ERIKSSON, MAKI OKAMOTO, LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNIKA DAEVEL för Teskedsorden.Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot.
426HUBERT HYDMAN, MAKI OKAMOTO, 2 st, TOBIAS BIRGERSSON, ANNIKA DAEVEL, box med fem skedar för Tedskedsorden.Fem skedar för Teskedsorden / Five spoons for the Teskedsorden. Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot.
427LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNE-MARIE BERNHARDT, MAKI OKAMOTO, HELENA LINDHOLM.Fem skedar för Teskedsorden / Five spoons for the Teskedsorden. Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot.
461HANS J WEGNER, stolar, 4 st "CH-30", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal.Under sitsarna ifyllda borrhål.
463ARNE JACOBSEN, fåtölj "Ägget", Fritz Hansen, omkring 1960.Bevisligen inköpt omkring år 1960. Family provenance since circa 1960.
474POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Denmark.PK-80
539MATTA. Tuftad. Signerad PW (Pia Wallén). 225 x 148,5 cm.Omfattas av följerätt (d).
540TORKEL DAHLSTEDT, MATTA. "Swiss Window". Tuftad. 177 x 236,5 cm. Torkel Dahlstedt, Sverige, född 1942.Omfattas av följerätt (d).
560OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, Tyskland 1950-60-tal.Möjligen senare; possibly later.
565ALVAR AALTO, garderob, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
566ALVAR AALTO, säng, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
567ALVAR AALTO, läslampor, ett par, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland 1933, modell 5267.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
568AINO AALTO, hurts, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
569ALVAR & AINO AALTO, bord, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
570ALVAR AALTO, pall, Rakennustyötehdas Oy, för Paimio Sanatoriet, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
571ALVAR AALTO, arbetsbänk, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland 1929-32.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
572ALVAR AALTO, tvättställ, för Paimio-Sanatoriet, Arabia, Finland 1930-tal.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
573ALVAR AALTO, badrumshylla, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
574ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
575ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
576ALVAR AALTO, väggarmaturer, 5+1 st, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1933, modell 7239.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
577ALVAR AALTO, innerdörr, till patientrum på Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. SALE INSTRUCTIONS: This lot, a part of an Aalto patient’s room in Paimio, will be first offered in separate lots (catalogue no 565-577). After the separate biddings, the whole suite will be offered on sale as one lot.
577AALVAR & AINO AALTO, katalognr 565-577, inredning till patientrum i Paimio-sanatoriet.VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas, för att sedan erbjudas som denna helhet.
580ALVAR AALTO, fåtölj, modell 41, "Paimio", Finmar Ltd, Finland ca 1932.Hantverksmässigt renoverad; carefully restored.
590ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland.Läder, ej konstläder.
595BJÖRN TRÄGÅRDH eller NILS FOUGSTEDT, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.Björn Trägårdh eller Nils Fougstedt; Björn Trägårdh or Nils Fougstedt.
716ASPREY & CO, hängsmycke, i form av tigerhuvud besatt med vita och fancy gula briljantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct.Fel beskrivning i katalog. Smycket är ett hängsmycke i form av tigerhuvud med vita och gula briljantslipade diamanter.
745ARMBAND, briljantslipade diamanter, ca 2.20 ct.Utropspriset ska vara 18-20 000.
749RING, fasettslipad akvamarin med krans av briljantslipade diamanter och emaljarbete med zebraränder.OBS stenen är en blå topas, inte akvamarin.
795ROLEX, 'Air King Precision', automatisk, stål, 2005.Litet nagg på glas.
806PATEK PHILIPPE, Calatrava, manuell, 2009.I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen.
807PATEK PHILIPPE, 'Calatrava', automatisk, vitguld, 2009.I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen.
808PATEK PHILIPPE, 'Grand Complication', automatisk, kalender med månfas, vitguld, 2009.I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen.
813ROLEX, Datejust, automatisk, guld med indexfattade diamanter, 1983.Damur, boett 18k guld samt jubileumslänk, datum, plexiglas, åttkantslipade diamanter fattade på index, grön urtavla samt tre utbytbara urtavlor. Ref. nr 6917, serie nr. 7596286.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
18JACOB DAHLGREN, Utan titel.
40ROBERT RAUSCHENBERG, "Samarkand stitches IV".
52ANTONI TÀPIES, Utan titel, ur: "Ca suit son cours".
118LARS HALL, "Christer kopierar", 1978.
119HANS GEDDA, "Självporträtt", 1981.
120HANS GEDDA, Utan titel, 1988.
128ÅKE E:SON LINDMAN, "Genius Loci #2", 1996.
136DAWID (BJÖRN DAWIDSSON), "2120", 1985.
139DAWID (BJÖRN DAWIDSSON), Utan titel, 1986.
178MAYA EIZIN ÖIJER, "Stormningen av Citadellet", 1990.
188FREDRIK WRETMAN, "Mary Boone, a" ur American Floors.
194JUAN PEDRO FABRA GUEMBERENA, "True Colours", 2002.
201PER WIZÉN, "Carousel", 2001.
264ERLING JOHANSSON. Olja på duk. Signerad och daterad -61.
297ROGER RISBERG, "Il Transport".
303BARBRO BÄCKSTRÖM, Utan titel.
336BRENDAN CASS, "Finland".
414LARS HILLERSBERG, "S:ta Thérèse av Lisieux".
416FERNANDEZ ARMAN, Utan titel.
421FERNANDEZ ARMAN, "Tea for two".
483POUL KJAERHOLM, soffbord "PK-61", E Kold Christensen, Danmark.
564OTTO LINDIG, tevärmare och skål, Keramische Werkstatt Dornburg och Staatliche Majolika-Manufaktur Karlsruhe, Tyskland.
705COLLIER, trappslipad smaragd, 80.18 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 43.48 ct, Stockholm 1991.
726COLLIER samt ÖRHÄNGEN, vita samt fancy yellow diamanter, 15.89 / 17.04 ct.
727RING, droppslipad Fancy Vivid Yellow diamant, 3.19 ct, samt vita briljant- och trapezslipade diamanter.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.