Höstens Contemporary 570

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
427LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNE-MARIE BERNHARDT, MAKI OKAMOTO, HELENA LINDHOLM.9 000 SEK
428GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.42 000 SEK
429GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.40 000 SEK
430GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.30 000 SEK
431UTEGRILL, Stig Lindberg, Gustavsberg 1950-tal.Återrop
432STIG LINDBERG, bord, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.6 000 SEK
433HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia", Torlan, Staffanstorp, 1960-tal.30 000 SEK
434JONAS BOHLIN, stol, "Sto", Stockholm 1990.14 000 SEK
435JOHN KANDELL, skåp, "Solitär", Källemo, 1980-tal.8 000 SEK
436MATS THESELIUS, vikskärm, "Rörligt Objekt", Källemo, 1989.35 000 SEK
437MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", ett par, Källemo 1991.115 000 SEK
438MATS THESELIUS, hylla/sideboard, Källemo 2002, unik.8 000 SEK
439MATS THESELIUS, skrivbord, "Herbarium", Källemo.6 000 SEK
440JONAS BOHLIN, skåp "Slottsbacken", Källemo, Värnamo 1987.155 000 SEK
441MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994.Återrop
442MATS THESELIUS, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo ca 1995.32 000 SEK
443MATS THESELIUS, karmstol, "Sven", Källemo.6 500 SEK
444MATS THESELIUS, arbetsstol "Sheriff", Källemo AB, efter 2003.17 000 SEK
445JONAS ROOTH, ljuskrona, Kivik.20 000 SEK
446HANS-AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal.3 000 SEK
447UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, takarmatur, Luxus 1950-tal.8 500 SEK
448KARIN BJÖRQUIST, servisdelar, 24 st, "Nobelservisen", Rörstrand.8 000 SEK
449GUNNAR CYRÉN, servis, 48 delar "Nobelservisen", Orrefors.17 000 SEK
450JONAS LINDVALL, byrå, "Belly Up", för David Design.17 000 SEK
451ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Ari", Norell.29 000 SEK
452ARNE RICKARDT, fåtöljer, ett par, "Pascal" för Dux 2002.7 000 SEK
453HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", Hans J Wegner, AP-stolen, Danmark, 1950-tal.32 000 SEK
454HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-tal.42 000 SEK
455SOFFA och FOTPALL, Hans J Wegner, Getama, Danmark 1960-tal.Återrop
456HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.120 000 SEK
457HANS J WEGNER, stolar, 8 st, "Savbukkestolen", Danmark, för Carl Hansen & Son, 1950-60-tal.22 000 SEK
458HANS J WEGNER, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.38 000 SEK
459HANS J WEGNER, fåtöljer "CH-25", 2 st, Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-60-tal.26 000 SEK
460HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark, 1950-60-tal.32 000 SEK
461HANS J WEGNER, stolar, 4 st "CH-30", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal.6 500 SEK
462ARNE JACOBSEN, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1964.30 000 SEK
463ARNE JACOBSEN, fåtölj "Ägget", Fritz Hansen, omkring 1960.32 000 SEK
464ARNE JACOBSEN, fåtöljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1966.34 000 SEK
465ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Sjuan", s.k. Swivel chair, Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.9 500 SEK
466SKRIVBORD, Ole Wanscher, A.J. Iversen, Danmark 1960-tal.Återrop
467OLE WANSCHER, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.26 000 SEK
468POUL HENNINGSEN, takarmatur, "PH 2/2", Louis Poulsen, Danmark, sannolikt 1930-tal.9 500 SEK
469VERNER PANTON, takarmatur "VP-Globe", för Louis Poulsen, Danmark 1970-80-tal.Återrop
470IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", för Olof Person, Jönköping 1960-tal.22 000 SEK
471IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen" för Olof Person, Jönköping, 1950-60-tal.9 000 SEK
472BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia, Danmark.14 000 SEK
473BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par, Fredericia, Danmark.12 000 SEK
474POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Denmark.50 000 SEK
475POUL KJAERHOLM, pall, "PK-33", Fritz Hansen, Danmark 1989.14 000 SEK
476POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par, "PK-22", Fritz Hansen, Danmark 1989.26 000 SEK
477POUL KJAERHOLM, soffbord "PK-61", Fritz Hansen, Danmark 2004.14 000 SEK
478POUL KJAERHOLM, bord, Fritz Hansen, Danmark 1990.9 500 SEK
479POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark.65 000 SEK
480POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark.46 000 SEK
481POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61", Fritz Hansen, Danmark 1989.14 000 SEK
482POUL KJAERHOLM, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark.14 000 SEK
484POUL KJAERHOLM, taburett, "PK-91", Fritz Hansen, Danmark.12 000 SEK
485BØRGE MOGENSEN, soffa, "Coupé / 2192", Fredericia Stolefabrik, Danmark.19 000 SEK
486OKÄND FORMGIVARE, karmstolar, ett par, Danmark 1950-60-tal.14 000 SEK
487ARNE VODDER, skrivbord, Sibast Möbler, Danmark, 1960-tal.26 000 SEK
488ILLUM WIKKELSØ, soffa "ML 160", Michael Laursen, Danmark 1960-tal.22 000 SEK
489JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, Sverige 1960-tal.14 000 SEK
490ARNE HOVMAND-OLSEN, stolar, 4 st, för Mogens Kold, A/S Kerteminde, Danmark 1950-tal.7 000 SEK
491PREBEN FABRICIUS & JØRGEN KASTHOLM, tillskrivet, matbord, Danmark 1960-tal.16 000 SEK
492NIELS OLE MØLLER, matbord och stolar, 9 st, J.L. Møller, Danmark 1950-60-tal.28 000 SEK
493MARTIN OLSEN, fåtölj, Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.42 000 SEK
494MARTIN OLSEN, fåtölj, Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.46 000 SEK
495ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, "Nr 400", Artek, Finland.27 000 SEK
496ALVAR AALTO, tevagn, variant av "98/901", OY Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, sannolikt 1930-40-tal.24 000 SEK
497KAMIN/SKULPTUR, Björn Wiinblad, Danmark.Återrop
498NANNY STILL, flaskor, 10 st, Riihimäen Lasi oy, Finland.16 000 SEK
499PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Rosoni", Milano, Italien.5 000 SEK
500VOITTO HAAPALAINEN, fåtölj, "Prisma T-666" , Tehokaluste Oy.19 000 SEK
501PIERO FORNASETTI, vikskärm/rumsdelare "City of Cards", Milano, Italien 1950-tal.70 000 SEK
502PIERO FORNASETTI, papperskorg med lock, Milano, Italien, 1960-70-tal.6 000 SEK
503PIERO FORNASETTI, rumsdelare/skärm, Milano, Italien 2001.30 000 SEK
504MASSIMO VIGNELLI, bordslampor, ett par, Venini, Italien 1950-tal.3 000 SEK
505PIERO FORNASETTI, papperskorg "Mediterranea" Milano, Italien.7 500 SEK
506ITALIENSK FORMGIVARE, golvarmatur, Arredoluce, Italien, ca 1950.30 000 SEK
507PIERO FORNASETTI, paraplyställ, Milano, Italien, 1960-70-tal.19 000 SEK
508ANDRÉ GROULT, tillskriven, "Silent Butler", Frankrike.5 500 SEK
509JACQUES TOURNUS, soffbord, Airborne, Frankrike, 1950-tal.8 000 SEK
510GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien.6 500 SEK
511PATRICIA URQUIOLA, soffa "Malmö", Moroso, Italien efter 2002.6 500 SEK
512LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol. "LC 4", Cassina, Italien.36 000 SEK
513LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol. "LC 4", Cassina, Italien.24 000 SEK
514UMBERTO RIVA, bordslampa, "Medusa", VeArt, Italien 1970-tal.7 000 SEK
515ANTONIO CITTERIO, soffa, "Amoenus", Maxalto, B & B Italia.26 000 SEK
516LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, fåtölj, "LC-2", Cassina, Italien.19 000 SEK
517PIERO FORNASETTI, paraplyställ, Milano, Italien.9 000 SEK
518AFRA SCARPA & TOBIA SCARPA, soffa, "Erasmo", B & B Italia, 1970-tal.22 000 SEK
519JASPER MORRISON, "Thinking man's chair", Capellini, Italien.7 000 SEK
520EERO SAARINEN, bord "Tulip", Knoll International, U.S.A.20 000 SEK
521HARRY BERTOIA, "Diamond chair", Knoll Associates, USA eller på licens i Sverige.7 000 SEK
522EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International/ Nordiska Kompaniet.Återrop
523EERO SAARINEN, soffbord "Tulip", Knoll International, licenstillverkat av Nordiska Kompaniet.16 000 SEK
524LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol "LC 4", Cassina, Italien.19 000 SEK
525LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, stol, "LC-7", Cassina, Italien.6 500 SEK
526EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, licenstillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping 1964.11 000 SEK
527EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, USA.9 000 SEK