Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
1523. KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1525. VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
1525. VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
1526. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1530. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1532. FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1533. FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1533. FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1534. SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal.
1534. SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1542. RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1545. SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
1550. BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 900 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1554. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1554. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1556. FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1556. FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1557. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1559. SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1567. SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.
1567. SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1568. SNUSFLASKOR, fem stycken. Tibet, omkring 1900.
1568. SNUSFLASKOR, fem stycken. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1570. SNUSFLASKOR, nio stycken. Tibet, omkring 1900.
1570. SNUSFLASKOR, nio stycken. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1571. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
1571. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1573. SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1573. SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1575. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
1575. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1577. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).
1577. SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1578. SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1578. SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1583. URNA med LOCK, pekinglas. Kina.
1583. URNA med LOCK, pekinglas. Kina.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1585. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1585. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1587. KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1587. KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1589. LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft.
1589. LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
1590. SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
1596. SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1598. VAS, brons och champleve. Japan, Meiji (1868-1912).
1598. VAS, brons och champleve. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1599. NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1599. NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1605. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1605. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1607. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1607. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1608. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1608. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1609. VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.
1609. VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1610. VAS, brons. Japan, omkring 1900.
1610. VAS, brons. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1612. GUANYIN, trä. Ming-stil.
1612. GUANYIN, trä. Ming-stil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1614. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1614. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1615. TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal.
1615. TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1616. VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1617. FIGURIN, soapestone. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1617. FIGURIN, soapestone. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1618. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1618. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1619. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.
1619. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1621. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina.
1621. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1624. VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal.
1624. VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1625. KOPP, nefrit. Kina.
1625. KOPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1626. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
1626. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK