Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1523KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.Återrop
1524SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).32 000 SEK
1525VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.10 000 SEK
1526RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin.Återrop
1527PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
1528VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1529TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1530TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1531ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1532FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).3 000 SEK
1533FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).6 000 SEK
1534SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1535BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.34 000 SEK
1536TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.24 000 SEK
1537BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.8 000 SEK
1538SKULPTUR, silver. Kina.Återrop
1539MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).70 000 SEK
1540ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.26 000 SEK
1541BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.Återrop
1542RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal.7 000 SEK
1543PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).6 500 SEK
1544PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).7 000 SEK
1545SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1546GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.2 100 SEK
1547SCHATULL, lack med SCHACKPJÄSER, 32 stycken, ben och elfenben. Samt runda marker. Sen Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
1548ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1549ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.6 000 SEK
1550BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912).3 900 SEK
1551ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).4 500 SEK
1554FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.Återrop
1555VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).28 000 SEK
1556FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
1557SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1558SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.Återrop
1559SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal.64 000 SEK
1560SKULPTURFRAGMENT, fläckig sandsten. Norra Indien, Mathura, Uttar Pradesh, troligen 100/200-tal.Återrop
1561SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.19 000 SEK
1562SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.Återrop
1564HÄNGE/AMULETT, filigranarbete med inläggningar av olika stenar. Tibet, sent 1800-tal.Återrop
1565THANGKA. Tibet, troligen 1800-tal. Shakyamuni med lärjeungar och lamor.44 000 SEK
1566ASK och SNUSFLASKA, vitmetall, stenar och nefrit. Mongoliet, troligen sen Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
1567SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900.5 500 SEK
1568SNUSFLASKOR, fem stycken. Tibet, omkring 1900.9 000 SEK
1569SNUSFLASKOR, fyra stycken, försilvrad tenn, korall och turkoser. Tibet omkring 1900.2 000 SEK
1570SNUSFLASKOR, nio stycken. Tibet, omkring 1900.6 500 SEK
1571SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.9 500 SEK
1572SNUSFLASKOR, fyra stycken, sten, pekingglas samt ben. Qing dynastin (1644-1912).8 500 SEK
1573SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.12 000 SEK
1574SNUSFLASKOR, fem stycken, lack, nefrit, porslin och emalj på koppar. Qing dynastin samt tidigt 1900-tal.28 000 SEK
1575SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.8 500 SEK
1576SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, grön sten samt agat. Qing dynastin (1644-1912).18 000 SEK
1577SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1578SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal.24 000 SEK
1579SNUSFLASKOR, 11 stycken, porslin och sten. Sen Qing dynastin respektive 1900-talets första hälft.505 000 SEK
1580VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.12 000 SEK
1581ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).4 500 SEK
1582VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.2 400 SEK
1583URNA med LOCK, pekinglas. Kina.2 400 SEK
1584SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1585CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1586ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1587KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1588FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1589LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft.17 000 SEK
1590SKÅP, Korea, troligen 1800-tal.6 000 SEK
1591STIGBYGLAR, ett par, brons delvis försilvrade. Japan, Meiji (1868-1912).6 500 SEK
1592BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1594FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).10 000 SEK
1595VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1596SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868).5 500 SEK
1597KOPPAR med LOCK, åtta stycken, lack. Japan, 1900-talets första hälft.Återrop
1598VAS, brons och champleve. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1599NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).7 500 SEK
1600NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.Återrop
1601INRO samt KNAPPAR, fyra stycken, lack, ben metall och trä. Japan, Meiji (1868-1912).2 800 SEK
1602OKIMONOS, två stycken, elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.8 000 SEK
1603OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.3 000 SEK
1604OKIMONOS, tre stycken, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.9 000 SEK
1605SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).6 000 SEK
1606OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
1607FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1608FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1609VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.6 000 SEK
1610VAS, brons. Japan, omkring 1900.3 200 SEK
1611SKULPTUR, marmor. Kina.12 000 SEK
1612GUANYIN, trä. Ming-stil.4 000 SEK
1613SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.9 500 SEK
1614GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).6 500 SEK
1615TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal.8 000 SEK
1616VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal.50 000 SEK
1617FIGURIN, soapestone. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).14 000 SEK
1618FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
1619SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.24 000 SEK
1620VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.115 000 SEK
1621SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina.Återrop
1622RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.50 000 SEK
1623BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina, arkaiserande, monterat som förstoringsglas.15 000 SEK
1624VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal.Återrop
1625KOPP, nefrit. Kina.4 500 SEK
1626FIGURINER, två stycken, sten. Kina.3 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?