Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1423CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal.Återrop
1424ROLEX, Daytona, automatisk, guld/stål, 2005.55 000 SEK
1425BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005.Återrop
1426FRACKUR, bergkristall och små diamanter, Art Deco.Återrop
1427FICKUR, Romilly, spindelur, kvartrepeter, guld, rosenstenar och emalj med miniatyr. Paris 1700-talets slut.17 000 SEK
1428FICKUR, André Hessen (Anders Bengtsson), spindelur, guld, omkr 1700/1800.7 000 SEK
1429FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.10 000 SEK
1430FICKUR, spindelur, guld, J. Lindquist, Stockholm, verksam 1754-1779.5 500 SEK
1431FICKUR, spindelur, Thomas Tompion, London, silver, tidigt 1700-tal.24 000 SEK
1432FICKUR, spindelur, Johann Melchoir Bommell In Nürnberg, kalender, ca 1700-tal.28 000 SEK
1433FICKUR, regulatortavla, datum, cylindergång, Hahn in Stuttgardt, 1800-talets mitt.27 000 SEK
1434FICKUR, spindelur, Ernst, Stockholm. Boettstämpel Peter Strömqvist, Stockholm, 1771.15 000 SEK
1435FICKUR, guld, PH Beurling, Stockholm.7 000 SEK
1436FICKUR, spindelur med slag, ytterboett och boett silver, Le Count, London, 1700-tal.9 500 SEK
1437CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.9 000 SEK
1438FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.24 000 SEK
1439FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.130 000 SEK
1440FICKUR, spindelur, guld, tidigt 1800-tal. Ej äkta Brequet.11 000 SEK
1441SÄDESMAGASIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e. Kr).Återrop
1442SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).Återrop
1443RÖKELSEKAR, keramik. Troligen Han dynastin.Återrop
1444FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin (618-907).Återrop
1445FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).Återrop
1446FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).13 000 SEK
1447FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).8 000 SEK
1448FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).Återrop
1449KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD.Återrop
1450SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234).3 000 SEK
1451SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).Återrop
1452SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .8 500 SEK
1453STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).3 000 SEK
1454VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). Henan.9 500 SEK
1455SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .Återrop
1456FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368).18 000 SEK
1457VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).1 600 SEK
1458STEMCUP, keramik. Yuan (1271-1368)/Ming dynastin (1368-1644).2 800 SEK
1459FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).3 000 SEK
1460FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).9 000 SEK
1461SKÅL, celadon. Qing dynastin.Återrop
1462FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.Återrop
1463ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1464GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).4 000 SEK
1465FIGURIN, keramik. Ming dynastin.Återrop
1466NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad.6 500 SEK
1467FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368-1644).2 600 SEK
1468RÖKELSEHÅLLARE, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1469KÄRL med LOCK, gui, brons. Troligen sen Shang dynastin (ca 1500-1040 f.Kr)/tidig Zhou dynastin (1040-256 f.Kr.).1 150 000 SEK
1470URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.Återrop
1471SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).70 000 SEK
1472SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).9 000 SEK
1473SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1474GUANYIN, brons. Ming dynastin (1368-1644).24 000 SEK
1475BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.2 000 SEK
1476MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1477RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuande sex karaktärers märke.100 000 SEK
1478VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
1479VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).Återrop
1480TEMPELKLOCKA, brons. Östra Java, Majapahit Kingdom, troligen 1200-tal.Återrop
1481BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.22 000 SEK
1482DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.Återrop
1483TARA, förgylld brons. Med Qianlongs märke .120 000 SEK
1484DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal.260 000 SEK
1485LOBZANG KALZANG GYATSO, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).50 000 SEK
1486DAKINI Sinihavaktra, förylld och bemålad brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal eller äldre.105 000 SEK
1487GUANYIN, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.14 000 SEK
1488TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1489YAMA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, troligen 1700-tal.220 000 SEK
1490BODHISATTVA, förgylld brons. Med Yongle sex karaktärers märke.Återrop
1491BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.6 000 SEK
1492DHARMAPALA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1493BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).Återrop
1494BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
1495GUDOM, försilvrad metall och förgylld samt bemålad brons. Tibet, 1800-tal.Återrop
1496SARASVATI, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1497RITUELLT HORN av KONSNÄCKA. Tibet.3 000 SEK
1498TANTRISK GUDOM, förgylld brons. Tibet, troligen sekelskifte 1900.Återrop
1499MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1500TRUMMA, brons. Arkaiserande.Återrop
1501RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.Återrop
1502BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.Återrop
1503BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina.Återrop
1504SKULPTUR, förgyllt och lackerat trä. Mingstil.3 200 SEK
1505SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).5 500 SEK
1506BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).95 000 SEK
1507BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1508BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).22 000 SEK
1509BODHISATTVA, delvis bemålad brons. Tibet, 1800-tal.Återrop
1510RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1511FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
1512FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1513SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1514SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).13 000 SEK
1515HANUMAN, delvis bemålad och förgylld alabaster. Indien, 1800-tal.5 000 SEK
1516BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.18 000 SEK
1517BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.Återrop
1518BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.Återrop
1519BUDDHOR, två stycken, förgylld brons. Thailand, omkring 1900.Återrop
1520BUDDHA, brons. Burmesisk.1 000 SEK
1521MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal.13 000 SEK
1522OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).40 000 SEK