Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1627PENSELBAD, nefrit. Kina.34 000 SEK
1628FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
1629FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
1630FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.Återrop
1631FIGURIN, nefrit. Kina.7 000 SEK
1632PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.14 000 SEK
1633ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.6 000 SEK
1634BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Kina.60 000 SEK
1635SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).3 000 SEK
1636SKULPTUR, nefrit. Kina.200 000 SEK
1637SKULPTURER, två stycken nefrit och svartgrön sten. Sen Qing dynastin (1644-1912).38 000 SEK
1638FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.7 500 SEK
1639SKÅL samt VINKOPPAR, två stycken, grön sten. Kina.4 500 SEK
1640DRÄKTHAKE, nefrit. Kina.6 500 SEK
1641BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).22 000 SEK
1642PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.3 000 SEK
1643SIGILL, sten. Kina.Återrop
1644SKULPTUR, sten, Kina.4 000 SEK
1645Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon.85 000 SEK
1646Xu Linlu, Flowerpot with Red Chrysantemum.Återrop
1647Fan Zeng, Poet.80 000 SEK
1648Xu Linlu, Shrimps.10 000 SEK
1649Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl.Återrop
1650Cui Zifan, Crabs.20 000 SEK
1651Xie Zhiguang, Landscape.28 000 SEK
1652Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard.110 000 SEK
1653Ya Ming, Landscape.3 000 SEK
1654Lin Kai, Cormorants.13 000 SEK
1655Zhu Qizhan Attributed to, Vine with Grapes.19 000 SEK
1656Wu Changshou Attributed to, Peonies and Chickens.17 000 SEK
1657BOK med TRÄSNITT, två Vol. 120 färgträsnitt efter målningar av bla Qi Baishi. Utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1953.22 000 SEK
1658BOK med TRÄSNITT. 12 färgträsnitt efter målningar av Qi Baishi. Utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1959.Återrop
1659RULLMÅLNING, troligen 1700-tal eller äldre. Shakyamuni Buddha.95 000 SEK
1660RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal.110 000 SEK
1661MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Hovdamer beundrandes rullmålningar.Återrop
1662MÅLNINGAR, tre stycken, samt KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal eller äldre. Från album.80 000 SEK
1663MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1664MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Landskap med hästar och herdar.280 000 SEK
1665SAMLING med 12 MÅLNINGAR samt 12 + 4 KALLIGRAFIER. Qing dynasty, 1800-tal. Motiv med lärda män i landskap.155 000 SEK
1666MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.22 000 SEK
1667MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.Återrop
1668MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1669MÅLNING, sen Qing dynastin (1644-1912). Klipplandskap med påfåglar och hjort.Återrop
1670RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal. Lärda män i trädgård.3 500 SEK
1671HANDKOLORERAT TRÄSNITT. Qing dynastin (1644-1912). Dörrgudar (menshen/doorgods).Återrop
1672GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, 1800-tal.3 000 SEK
1673BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".Återrop
1674URNOR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.3 600 SEK
1675SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.17 000 SEK
1676VAS, porslin. 1700-tal.Återrop
1677GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal.14 000 SEK
1678VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
1679VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.15 000 SEK
1680VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.16 000 SEK
1681FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal.1 000 SEK
1682VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.15 000 SEK
1683VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.8 500 SEK
1684STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1685FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1686TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.Återrop
1687TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).1 500 SEK
1688KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
1689CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1690CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.87 000 SEK
1691SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).2 800 SEK
1692SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med sex karaktärers märke.16 000 SEK
1693FLASKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1694TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
1695TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
1696VASER, två stycken, snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1697FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
1698VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
1699TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
1700FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1701SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1702FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).21 000 SEK
1703SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.6 500 SEK
1704SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal.5 000 SEK
1705BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).7 000 SEK
1706VAS med LOCK, kompaniporslin Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1707FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).5 100 SEK
1708SENAPSBURK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 500 SEK
1709KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin.7 000 SEK
1710VÄGGVAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1711FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
1712SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1713TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1714SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).110 000 SEK
1715FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1716VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
1717VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).70 000 SEK
1718BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).40 000 SEK
1719PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.16 000 SEK
1720TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1721VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
1722KOPPAR med FAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1723VAS med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
1724FAT samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
1725FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).11 000 SEK
1726SERVISDELAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK