Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
490 föremål
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
1415. BISKIVA, gråvit sten. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1379. BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.
1379. BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
520 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1714. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1724. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1724. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1808. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
1808. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1612. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1612. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
1391. BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
1384. BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1390. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1798. BÄLTESSPÄNNE, bergkristall. Kina.
1798. BÄLTESSPÄNNE, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1572. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1745. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1810. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
1810. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1812. BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.
1812. BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1752. CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1752. CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1385. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1715. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1338. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1605. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1597. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1593. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1739. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1739. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1599. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1599. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1682. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1682. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1733. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1733. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1732. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1732. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1558. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK