Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1476. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1739. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1739. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1599. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1599. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1682. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1682. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1738. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1733. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1733. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1732. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1732. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1558. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1497. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1430. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
1343. FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
1396. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
1403. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. FIGURINER, två stycken, mjuktporslin.  Marieberg, 1700-tal.
715. FIGURINER, två stycken, mjuktporslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
1345. FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
723. FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
723. FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft.
618. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
101. Fanny Hjelm, Mor och son i skogsbacke.
101. Fanny Hjelm, Mor och son i skogsbacke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1216. Fickur. Audemars frêres. Manuell. Guld. Jaktur med minutrepeterare. 56mm.
1216. Fickur. Audemars frêres. Manuell. Guld. Jaktur med minutrepeterare. 56mm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1215. Fickur. OMEGA. Guld 14k, totalvikt 82g. 50mm. 1941. Originaletui.
1215. Fickur. OMEGA. Guld 14k, totalvikt 82g. 50mm. 1941. Originaletui.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1243. Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm.
1243. Frackur Patek Philippe & Cie. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 51g, kedja 11 g. 41mm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1245. Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm.
1245. Frackur. Baume & Mercier. Guld. Manuell. totalvikt 43g, 37mm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1244. Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm.
1244. Frackur. IWC. Manuell. Guld. Kedja i guld. Totalvikt 45g, kedjan 30g. 45 mm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 17 000 SEK
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
265. Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium.
265. Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
278. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
278. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
289. Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
164. Frederik Winther, Jägare i öppet landskap.
164. Frederik Winther, Jägare i öppet landskap.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Fredric Westin, "Aftonen".
225. Fredric Westin, "Aftonen".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
501. FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
236. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
236. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
688. GLAS, pokal. Tyskland, 1700-talets början.
688. GLAS, pokal. Tyskland, 1700-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
703. GLAS, tre stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
701. GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal.
705. GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 500 - 5 000 SEK
707. GLAS. 1700-tal.
707. GLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
702. GLAS. Sverige, 1700-tal.
702. GLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1458. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1463. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. GLASMÅLNING. Sen  Qing dynastin.
1464. GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
573. GOLVUR. England, 1600-talets slut.
573. GOLVUR. England, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1767. GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1767. GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK