Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1410. FIGURIN, nefrit. Kina.
1410. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
1411. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1417. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1417. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1418. FIGURIN, nefrit, Kina.
1418. FIGURIN, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
1424. HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1426. PENSELBAD, bergkristall. Kina.
1426. PENSELBAD, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1429. RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1429. RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1431. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal.
1431. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1438. Lin Fengmian, Owl.
1438. Lin Fengmian, Owl.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
1440. Zao Wou-ki, "La théière".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
1442. OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1452. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1458. KATALOGER, 57 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's  och Philip's, 1969-85.
1458. KATALOGER, 57 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's och Philip's, 1969-85.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1459. KATALOGER, 38 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's 1986-1991.
1459. KATALOGER, 38 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's 1986-1991.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1460. KATALOGER, 80 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's, 1992-94.
1460. KATALOGER, 80 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's, 1992-94.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1462. PARTI TIDSKRIFTER, ca 150 stycken, 1984-2001.
1462. PARTI TIDSKRIFTER, ca 150 stycken, 1984-2001.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
1463. BÖCKER, 11 stycken, om Jade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
1464. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
1465. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1466. BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin.
1466. BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1467. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
1467. BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1468. BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin.
1468. BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1476. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1477. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1480. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1480. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1500. URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700.
1500. URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1503. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1503. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK