Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
1310. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1317. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1318. AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
1334. BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1336. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1340. MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
1343. TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
1346. MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1350. VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1353. BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
1358. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
1366. OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1373. PENSELBAD, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1373. PENSELBAD, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1374. SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1374. SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1375. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke.
1375. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1378. SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina.
1378. SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1380. SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
1382. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
1385. SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1388. SNUSFLASKA, agat. Kina.
1388. SNUSFLASKA, agat. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
1390. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1395. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1395. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1397. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
1397. FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1398. FIGURIN, nefrit. Kina.
1398. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1400. SKULPTUR, nefrit.
1400. SKULPTUR, nefrit.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1402. FIGURIN, nefrit. Kina.
1402. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1403. FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina.
1403. FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1408. RING, nefrit. Kina.
1408. RING, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK