Klassiska 580

1789 föremål
923. "Sofia Amalia av Danmark" (1628-1685).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
353. ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
943. ALMANACKA, möjligen tryckt av Phillipe Pigouchet, Paris tidigt 1500-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
158. ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
216. AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
220. AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1607. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
14 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1604. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1605. AMPEL, för sex ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1606. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
658. ANDERS ZORN, etsning (I état II), 1900, signerad med blyerts,
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
723. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1897, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
652. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1898, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
718. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1901, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
656. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1910, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
696. ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad i blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
693. ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
651. ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1890, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
664. ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1916, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1901, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
707. ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
703. ANDERS ZORN, etsning, 1904 (upplagan 35 exemplar), signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
659. ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
870. ANDREA SACCHI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
537. ANSHELM SCHULTZBERG, signerad A. Schultzberg, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1723. ANTIK AGRA. 525,5 x 350 cm.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1736. ANTIK HERIS. 351 x 300 cm.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1735. ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1741. ANTIK KAUKAS. 242,5 x 133 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1754. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1755. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 219,5 x 139 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1756. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 224 x 142 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1762. ANTIK MAHAL. 779 x 530,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
422. ANTIK SILKE KINESISK MATTA. 236 x 158 cm.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1770. ANTIK TÄBRIS. 422 x 311 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1769. ANTIK TÄBRIS/INDISK. 620,5 x 447,5 cm.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1773. ANTIK USHAK. 489 x 413 cm.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1774. ANTIK USHAK. 636 x 408 cm.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1721. ANTIKT NURATA SUZANI. 216,5 x 145,5 cm.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1722. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 222,5 x 165 cm.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1591. APPLIQUER, för tre ljus, fyra stycken. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1590. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1104. ARMBAND "Torque" av Frank Gehry för Tiffany & co.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1209. ARMBAND i flätat guld. Troligen Italienskt.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1407. ARMBAND med 15 st gammalslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1377. ARMBAND med briljant- och gammalslipade diamanter totalt ca 3.60 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1346. ARMBAND med briljantslipade diamanter 8.02 ct, H-I/VS.
Klubbat pris
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1372. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt 5.53 ct. Kvalitet cirka G-H/SI.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
34 000 - 38 000 SEK
1170. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 30.00 ct.
Klubbat pris
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1226. ARMBAND med cabochonslipade granater samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1259. ARMBAND med diamanter totalt 23.6 ct enligt gravyr. Tillverkat av Giertta.
Klubbat pris
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1438. ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. ARMBAND med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1134. ARMBAND med rosenslipade diamater. Ca 1910.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1158. ARMBAND med smaragdslipade diamanter totalt ca 30.00 ct.
Klubbat pris
730 000 SEK
Utropspris
750 000 - 800 000 SEK
1305. ARMBAND med snidad obehandlad jadeit i form av 6 st geishor.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1168. ARMBAND, Art Deco, med briljantslipade diamanter 14.00 cts. Cirka 1920.
Klubbat pris
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
1433. ARMBAND, Art Déco, med gammalslipade diamanter totalt ca 13.00 ct.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1218. ARMBAND, troligen Italien 1960 - 70-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK