Moderna 581

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
6SIGRID HJERTÉN, Det röda staketet, Gränna.Utställd: Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, troligen kat nr 1688, under titeln "Gula trädet, Alvastra".
102AOLLE BONNIÉR, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad O Bonnier och daterad -55.Teknik: Duk uppklistrad på pannå.
104JOHN IVAR BERG, gips med bemålade glasfragment, signerad JIB och daterad -50.Fel angiven konstnär i katalogen. John Ivar Berg har utfört reliefen.
112OLLE BAERTLING, "Tari".Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite
133AUGUSTIN CÁRDENAS, Utan titel.Utföra cirka 1975. Fel proveniens i tryckta katalogen. Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm.
134AUGUSTIN CÁRDENAS, Utan titel.Utföra cirka 1975. Fel proveniens i tryckta katalogen. Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm.
146MARC CHAGALL, "Le verger" (The orchard), ur: "Dahpnis et Chloé".Utrop 40.000-45.000 SEK/ Estimate 40.000-45.000 SEK
163OTTO G CARLSUND, tillskriven, "Atlantic/Titanic". litografisk affisch, 1930, J Olséns Litografiska Anstalt, Sthlm.Omfattas inte av följerätt (d)/No Droite de Suite
164OTTO G CARLSUND (Tillskriven), "Kärlek och bensin".Omfattas inte av följerätt (d)/ No Droite de Suite
206SERGE POLIAKOFF, "Composition bleue, verte et rouge".Omfattas av följerätt (d)/Droite du Suite
207SERGE POLIAKOFF, "Composition bleue, rouge et noire" (för de Olympiska spelen i München 1972).Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
214HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, "Au Moulin Rouge, la Goulue et sa saeur".Signerad epreuve d' presse/Inscribed epreuve d' presse. Upptagen på helsida i Mirjam Gelfer-Jörgensen, "Toulouse-Lautrec Posters - the collection of the Danish Museum of Decorative art"
220WILLY JAMES, "L'homme et la rue Le Lapin Agile".Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite
247ENRICO BAJ, "La Tavola".Omfattas av följerätt (d)/Droite du Suite
249KAREL APPEL, Utan titel.Utförd 1986.
303SKÅL, glas Loetz, Österrike ca 1900.Lagning på två applikationer, repairs at parts of the applicated glass.
372PABLO PICASSO, prakturna, "Vase gros oiseau vert", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.En sida med vertikal hårspricka; one side with vertical hairline crack.
378GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling,Säljes med CITES-intyg.
409WIWEN NILSSON, ostrongafflar, 10 st, Lund 1970-75.Två gafflar med gravyr på baksidan; two forks with engraved inscription to reverse.
411OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm, 1978, 18 k. Nr 3/10,Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite
416OWE JOHANSSON, skålfat, Lund (Hven) 1993, sterling.Detalji 18 k rödguld / detail in 18k gold
417COLLIER, Johan Rørvig, Danmark, 18k (hänge) samt 14k (kedjan).Skall vara smaragdslipad.
487OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, 1920-30-tal.Sannolikt patinerad mässing; probably patinated brass.
498FIRMA SVENSKT TENN, troligen Estrid Ericson, vägg-/bordsspegel, 1900-talets första hälft.Modellen finns avbildad i Firma Svenskt Tenns arkiv, troligen formgiven av Estrid Ericson.
517OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.Övre kupa ersatt; upper shade replaced.
553LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.Bild saknas i den tryckta katalogen, se bilder på hemsidan; picture is missing in the printed catalogue, illustrated on the website.
581VÄVNAD. "Rabatten". Rölakan. 107,5 x 58 cm. Signerad AB MMF.Fel bild i den tryckta katalogen: se bild 584./Wrong picture in the printed catalogue: look at the picture 584.
584DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF.Fel bild i den tryckta katalogen: se bild 581./Wrong picture in the printed catalogue: look at the picture 581.
610MATTA. Reliefflossa. 329,5 x 197 cm. Signerad IHK.Beställd till ett privat hem. Inspirerad av Borås vapen, dekor av ullsaxar.
634MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.Inte av Kerstin Butler.
639MATTA. “Wahlund”. Rölakan. 447,5 x 279 cm. Signerad AÖ (Agda Österberg).“Wahlund”, komponerad 1956.
647MATTA. Slätväv. 289,5 x 194,5 cm. Signerad MJ. Sverige omkring 1960-1970.Slätväv.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
425WIWEN NILSSON, brosch, Lund, 1960, sterling.
500GUNNAR ASPLUND, fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1922-23.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
48LEANDER ENGSTRÖM, "Stormen".