Kan inte nå servern

Moderna 581

 
654 föremål
409. WIWEN NILSSON, ostrongafflar, 10 st, Lund 1970-75.
409. WIWEN NILSSON, ostrongafflar, 10 st, Lund 1970-75.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. MATTA. "Eldryan". Rya. 163,5 x 123 cm. Signerad AB MMF MR.
655. MATTA. "Eldryan". Rya. 163,5 x 123 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
557. CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".
557. CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
547. AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
547. AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
271. GUNNAR CYRÉN, vas, graal, Orrefors 1989.
271. GUNNAR CYRÉN, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
647. MATTA. Slätväv. 289,5 x 194,5 cm. Signerad MJ. Sverige omkring 1960-1970.
647. MATTA. Slätväv. 289,5 x 194,5 cm. Signerad MJ. Sverige omkring 1960-1970.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
458. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, 1920-30-tal.
487. OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
427. WIWEN NILSSON, collier och armlänk, Lund 1947-1948, sterling.
427. WIWEN NILSSON, collier och armlänk, Lund 1947-1948, sterling.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. EDWARD HALD, burk, "Apburen", Orrefors 1945.
261. EDWARD HALD, burk, "Apburen", Orrefors 1945.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
646. MATTA. Rölakan. 240 x 171 cm. cm. Signerad GHV.
646. MATTA. Rölakan. 240 x 171 cm. cm. Signerad GHV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
456. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
456. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
481. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
481. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
457. JOSEF FRANK, bord, för Firma Svenskt Tenn, modell 960.
457. JOSEF FRANK, bord, för Firma Svenskt Tenn, modell 960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
161. Max Ernst, "L'Oiseau caramel".
161. Max Ernst, "L'Oiseau caramel".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127A. Lars-Erik Falk, "Ståndare".
127A. Lars-Erik Falk, "Ståndare".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. CARL MALMSTEN, soffa, "Samspel".
562. CARL MALMSTEN, soffa, "Samspel".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
346. ÅKE HOLM, skulptur, "Jeremia tänkaren", Höganäs 1950-tal.
346. ÅKE HOLM, skulptur, "Jeremia tänkaren", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
334. STIG LINDBERG, terrin, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
334. STIG LINDBERG, terrin, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
476. JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn.
476. JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
534. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. BENGT BERGLUND, skulptur, fisk, Gustavsberg Studio.
340. BENGT BERGLUND, skulptur, fisk, Gustavsberg Studio.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
336. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1967.
336. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1967.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
422. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1956, sterling.
422. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1956, sterling.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
423. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1974, sterling.
423. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1974, sterling.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
387. GEORG JENSEN, skrivställ, Köpenhamn 1915-27,
387. GEORG JENSEN, skrivställ, Köpenhamn 1915-27,
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
303. SKÅL, glas Loetz, Österrike ca 1900.
303. SKÅL, glas Loetz, Österrike ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
567. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
567. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
566. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. Lars-Erik Falk, Utan titel.
127. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
563. CARL MALMSTEN, soffa "Samspel".
563. CARL MALMSTEN, soffa "Samspel".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
635. MATTA. Rölakan. 277 x 199 cm. Signerad IV.
635. MATTA. Rölakan. 277 x 199 cm. Signerad IV.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
479. JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
495. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal.
495. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
187. Joan Miró, "Silence...", ur: "Hai-ku".
187. Joan Miró, "Silence...", ur: "Hai-ku".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Joan Miró, "Album 13, Pl. VIII".
171. Joan Miró, "Album 13, Pl. VIII".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. Joan Miró, Ur: "Feuilles éparses".
174. Joan Miró, Ur: "Feuilles éparses".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
185. Joan Miró, "Toute nuit désormais", ur: "Hai-ku".
185. Joan Miró, "Toute nuit désormais", ur: "Hai-ku".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. Joan Miró, "Au portail couvert de neige", ur: "Hai-ku".
186. Joan Miró, "Au portail couvert de neige", ur: "Hai-ku".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
535. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
275. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
275. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
160. Max Ernst, "Oiseaux souterraines".
160. Max Ernst, "Oiseaux souterraines".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
274. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
270. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1974.
270. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1974.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
230. Paolo Carosone, Komposition.
230. Paolo Carosone, Komposition.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
135. Jean (Hans) Arp, "Gris-Noir".
135. Jean (Hans) Arp, "Gris-Noir".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
381. JOHAN ROHDE, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling.
381. JOHAN ROHDE, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
350. HANS HEDBERG, ask samt ägg, 2 st, Biot, Frankrike.
350. HANS HEDBERG, ask samt ägg, 2 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
193. Julio Le Parc, "Relief 2" (Bordure noir).
193. Julio Le Parc, "Relief 2" (Bordure noir).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
467. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
467. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
468. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
468. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
439. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
440. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
440. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 966.
454. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 966.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
276. EVA ENGLUND, vas, graal, "Havsguden och Sjöjungfrun", Orrefors 1985.
276. EVA ENGLUND, vas, graal, "Havsguden och Sjöjungfrun", Orrefors 1985.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
264. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
264. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. HUGO LEVEN, vas, sannolikt för J. P. Kayser Sohn, Tyskland, jugend.
489. HUGO LEVEN, vas, sannolikt för J. P. Kayser Sohn, Tyskland, jugend.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
634. MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.
634. MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
528. SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.
528. SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
298. VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
298. VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
449. JOSEF FRANK, dagbädd, Firma Svenskt Tenn, modell 2145.
449. JOSEF FRANK, dagbädd, Firma Svenskt Tenn, modell 2145.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
138. Olle Bærtling, "Ripari".
138. Olle Bærtling, "Ripari".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
553. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
628. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
628. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
579. JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.
579. JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
477. JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
477. JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. SIMON GATE, vas, Orrefors 1930-tal.
266. SIMON GATE, vas, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
337. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
337. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
392. HANS HANSEN, teservis, tre delar, Köpenhamn 1930-36, sterling.
392. HANS HANSEN, teservis, tre delar, Köpenhamn 1930-36, sterling.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
130. James Coignard, Utan titel.
130. James Coignard, Utan titel.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
609. MATTA. Reliefflossa. 194 x 117,5 cm. Sverige omkring 1950.
609. MATTA. Reliefflossa. 194 x 117,5 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
561. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
561. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
483. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2181.
483. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2181.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.
558. CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
446. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 868.
446. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 868.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. BENGT LINDSTRÖM, skulptur, "Mask C Gul", Berengo, Murano, Italien 2000.
296. BENGT LINDSTRÖM, skulptur, "Mask C Gul", Berengo, Murano, Italien 2000.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
642. MATTA. Rölakan. 248 x 181,5 cm. Signerad Vbn och AMH.
642. MATTA. Rölakan. 248 x 181,5 cm. Signerad Vbn och AMH.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK