Klassiska 586

1424 föremål
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. KOPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
32. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1301. FAT, av Samuel Marnel 1764 (mästare i Stockholm 1748-1775) Rokoko.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1415. SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1391. TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1361. VINGLAS, två stycken. Schlesien, 1760-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
356. VAS, biskviporslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
505. KYRKDOSA, av Johan Wennerwall, Göteborg 1761.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
540. WIWEN NILSSON, Lund 1960. Sterling 925/1000. Sockerskål.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
544. WIWEN NILSSON, Lund 1962. Sterling 925/1000. Orkidévas.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1297. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
516. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall (verksam 1758-1785 (1790)).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. KYRKDOSA, av Johan Blomsterwall, Göteborg (verksam 1783-1806).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1312. SALTKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1311. SALTKAR. Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1308. SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
633. BROSCH med rävhuvud, rosenslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1310. SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
668. ARMBAND, ett par, Tyskland 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
547. TAPIO WIRKKALA, Hämeenlinna 1978. Mugg.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
514. KALK, av Jeremaias Wallbom, Uddevalla 1797.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK