Modern Art + Design 608

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
26VALLY WIESELTHIER (Österrike 1895-1945), tillskrivet, pokalglas, Johann Oertel & Co/ Haida för Wiener Werkstätte,Tillskriven Wieselthier/ attributed to Wieselthier.
77Stig Lindberg, tillskrivna, väggskulpturer, 3 st, Gustavsbergs studio 1960-tal.Tillskrivna; attributed to.
87Gunnar Nylund, skulptur, "Androcles och lejonet", Rörstrand 1950-tal.Ej unik.
166Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.Ej märkt.
167Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.Ej märkt.
203Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.Skivan möjligen senare/ The top possibly later.
222SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.En lampa med skada på rottingen.
272Poul Kjaerholm, soffa "PK31-2", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.En tass saknas, / a foot end is missing.
280Hans J. Wegner, "Swivel Chair", /JH502, Johannes Hansen, Danmark 1960-tal.Stolen beställd i Köpenhamn 1965 och levererad till nuvarande ägare 1966.
381Lucio Fontana, Concetto spaziale (Buvard 6 trous).Verket kommer att presenteras för Fondazione Lucio Fontana i slutet av juni 2018 för registrering i catalogue raisonné.
404Beverloo Corneille, Utan titel.Gouache på grafisk grund. Utrop 15-20.000 SEK. Proveniens: Sel & Art Design och Inredning AB, inköpt i mitten av 1990-talet.
411Victor Vasarely, "Lango 2774".Proveniens: Galerie Nordenhake, Malmö. Verket godkänt av Pierre Vasarely den 30 november 2016.
434Lotte Laserstein, Walther Beyer skulpterar av Lotte Laserstein "Der Bildhauer – Walther Beyer, modellierend".Ändringar har gjorts i listan av utställningar efter att den tryckta katalogen var färdigställd.
437Evert Lundquist, "Flickan med skynket/Vandrerskan".Korrekt titel "Flickan med skynket/Vandrerskan". Ej utställd som tidigare angivet.
469Jacques Villon, "La lutte, le chaos".Ett äkthetsintyg utgivet av Galerie Louis Carré & Cie 16 mars 2015 medföljer verket.
506Harald Lyth, "Monogram".Titel: Monogram Daterad: 1989

Utdragna föremål

Det finns inga utdragna föremål.

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
92Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.