Modern Art + Design 620

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.105 000 SEK
102Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.5 000 SEK
103Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.13 000 SEK
104Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.16 000 SEK
105Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.26 000 SEK
106Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.13 000 SEK
107Hans Hedberg, skulpturer, ägg, 3 st, Biot, Frankrike.16 000 SEK
108Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.Återrop
109Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, hästhuvud, Fogdarp, Förslöv.40 000 SEK
110Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, häst i helfigur, Fogdarp, Förslöv.100 000 SEK
111Eva Hild, skulptur "Loop 319", Sparsör, 2005.460 000 SEK
112Michael Schilkin, skulptur, uggla, Arabia, Finland ca 1960.42 000 SEK
113Michael Schilkin, skulptur, jagande tiger, Arabia, Finland 1940-tal.145 000 SEK
114Rut Bryk, skulptur, Finland ca 1960.17 000 SEK
115Rut Bryk, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.26 000 SEK
116Rut Bryk, skulptur, "Mor och barn", Finland ca 1953.32 000 SEK
117Rut Bryk, plakett, "Shok", Arabia, Finland 1963.24 000 SEK
119Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt.46 000 SEK
120Toini Muona, vas, Arabia, Finland, 1900-talets mitt.44 000 SEK
121Kyllikki Salmenhaara, vaser, 2 st, Arabia, Finland 1950-tal.22 000 SEK
122Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland.16 000 SEK
123Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.Återrop
124Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland, 1940-50-tal.12 000 SEK
125Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.30 000 SEK
126Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.40 000 SEK
127Birger Kaipiainen, väggskulptur, fjäril, Rörstrand 1950-tal.150 000 SEK
128Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal.13 000 SEK
129Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1954-58.14 000 SEK
130Birger Kaipiainen, skulptur, häst med ryttare, Rörstrand 1950-tal.65 000 SEK
131Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.20 500 SEK
132Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.10 000 SEK
133Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.34 000 SEK
134Aune Siimes, skål, Arabia, Finland.5 000 SEK
135Axel Salto, vas, "knoppande stil", Danmark, daterad 2/8 1933.24 000 SEK
136Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.40 000 SEK
137Axel Salto, skål, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark.10 000 SEK
138Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark 1964.16 000 SEK
139Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1956.30 000 SEK
140vas, Danmark 2000-tal.Återrop
141Pablo Picasso, fat, "Nature morte à la cuiller", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 163.30 000 SEK
142Pablo Picasso, skulptur, "Grosse tête, profil droit", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1965, A. Ramié 536.100 000 SEK
143Pablo Picasso, skulptur "Footballeur", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1965, A. Ramié 538.175 000 SEK
144Pablo Picasso, fat "Visage dans un ovale", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A Ramié 273.80 000 SEK
145Pablo Picasso, fat, "Visage no 179", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1963, A Ramié 490.70 000 SEK
147Pablo Picasso, fat "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A Ramié 172.13 000 SEK
148Pablo Picasso, fat "Visage de femme", Vallauris, Madoura, Frankrike efter 1953.200 000 SEK
149Georg Jensen, fiskfat med sil, Köpenhamn 1918. 830/1000, svenska importstämplar GAB F, design nr 206.65 000 SEK
150Johan Rohde, bestickuppsättning "Konge/Acorn", 133 delar, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945.55 000 SEK
151Georg Jensen, bricka, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920, design nr 2.15 000 SEK
152sockerskål och gräddkanna "Magnolia/Blossom", silver, Köpenhamn, Danmark, ca 1919-21, design nr 100 och 2,Återrop
153Tias Eckhoff, bestickuppsättning, silver, 112 delar, "Cypress", Firma Georg Jensen, Köpenhamn.17 000 SEK
154Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, Georg Jensen, Danmark, design nr 167 och 136.26 000 SEK
155Tapio Wirkkala, ljusstakar, 6 stycken ( tre par), Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1978-87, silver.34 000 SEK
156Tapio Wirkkala, vas Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1970, 830/1000 silver.20 000 SEK
157Atelier Borgila, bordsplateau/ spegelbricka, Stockholm 1949, sterling silver.28 000 SEK
158Wiwen Nilsson, ett par ljusstakar, Lund 1949, sterling silver.32 000 SEK
159Wiwen Nilsson, hängsmycke, korsformat, bergkristall med onyx, Lund 1935, sterling.15 000 SEK
160Wiwen Nilsson, hängsmycke med facettslipad bergkristall, Lund 1944, sterling.14 000 SEK
161Wiwen Nilsson, ring, Lund 1950, sterling med facettslipad bergkristall.12 000 SEK
162Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1948 och 1956, sterling.42 000 SEK
163Wiwen Nilsson, vas, Lund 1965, sterling silver.22 000 SEK
164Wiwen Nilsson, burk med lock, Lund 1965, sterling, lock med dekor.15 000 SEK
165Wiwen Nilsson, armring, Lund 1966, sterling med bergkristall.17 000 SEK
166Wiwen Nilsson, collier med fasettslipad bergkristall, Lund, 1965, sterling.18 000 SEK
167Wiwen Nilsson, ring med fasettslipad bergkristall, Lund, 1966, sterling silver.9 500 SEK
168Sigvard Bernadotte, skål, Sigvard Bernadotte Design, Helsingborg 1982, sterling.16 000 SEK
169Rey Urban, armband, Stockholm 1967, 18k rödguld.25 000 SEK
170Kristian Nilsson, vas, Stockholm 1978, sterling silver.24 000 SEK
171Heinz Decker, sockerströare, Stockholm, 1977, sterling silver.6 000 SEK
172Hubert Hydman, ljusstakar, ett par, Stockholm 1988, sterling silver.Återrop
173Rolf Karlsson, skål, Enköping (Grillby) 1996, sterling silver och glas.8 000 SEK
174Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke samt brosch, egen verkstad 1970-80-tal, silver och pärlemo.14 000 SEK
175Fredrik Ingemansson, tubkikare, Stockholm 1998, sterling silver, 25 x 30 mm.8 000 SEK
176Theresia Hvorslev, vas, Lidköping, 2003, sterling silver och lapis lazuli.Återrop
177Rolf Lindståhl, kanna, Stockholm 2004, sterling.Återrop
178Malte Ström, collier, Stockholm, 2001, sterling.Återrop
179Prins Carl Philip Bernadotte, vas, Guldsmedsaktiebolaget, vas, silver 925/1000, Stockholm 2011.10 000 SEK
180Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Hästhagen", flossa, ca 246 x 165 cm, signerad AB MMF.75 000 SEK
181Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 348 x 219-220,5 cm, signerad AB MMF.34 000 SEK
182Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Steninge", flossa, ca 311 x 204 cm, signerad AB MMF.38 000 SEK
183Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåringen", flossa, ca 251 x 150-157 cm, signerad AB MMF.28 000 SEK
184Barbro Nilsson, MATTA, "Gröna rabatten", flossa, ca 329,5 x 229,5 cm, signerad AB MMF BN.220 000 SEK
185Marianne Richter, MATTA, "Gula trädet", flossa, ca 199,5 x 135 cm, signerad AB MMF MR.32 000 SEK
186Barbro Nilsson, MATTA, "Nellicka", flossa, ca 110,5 x 73 cm, signerad AB MMF BN.9 000 SEK
187Barbro Nilsson, MATTA, "Gröningen", flossa, ca 604,5 x 361,5-366 cm, signerad AB MMF BN.310 000 SEK
188Barbro Nilsson, MATTA, "Gråingen Juliana", flossa, ca 255,5 x 197 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
189Barbro Nilsson, MATTA, "Bankrabatten grön", flossa, ca 246 x 211,5 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
190Barbro Nilsson, MATTA, "Bankrabatten blå", flossa, ca 235,5 x 111 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
191Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig röd halvflossa", reliefflossa, ca 258 x 153,5 cm, signerad MMF.50 000 SEK
192Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutig vit halvflossa", reliefflossa, ca 196 x 132,5 cm, signerad AB MMF.11 000 SEK
193Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan, ljus", reliefflossa, ca 203 x 180,5 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
194Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 252,5 x 177 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
195Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 307 x 194 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
196Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Stammen", gobelängvariant, ca 270,5 x 186,5 cm, signerad AB MMF AML.22 000 SEK
197Barbro Nilsson, MATTA, "Nejlikan blå", gobelängteknik, ca 281,5 x 213,5-217,5 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
198Marianne Richter, MATTA, "Rubirosa grön", gobelängteknik, ca 243,5 x 175 cm, signerad AB MMF MR.34 000 SEK
199Barbro Nilsson, MATTA, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 308,5 x 206 cm, signerad AB MMF BN.110 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Höstmattan", rölakan, ca 281 x 180,5-182,5 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå heden", rölakan, ca 258 x 180 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
202Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 304,5 x 201 cm, signerad AB MMF.75 000 SEK