Important Winter Sale 629

145 föremål
144. SKULPTUR, troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
136. KOLONN, omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
90. SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
44. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
43. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
11. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
119. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Moskva Ryssland, omkring år 1820, Empire.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
92. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
49. KARMSTOLAR, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
111. APPLIQUER, ett par, för fyra ljus, Frankrike ca 1810, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
2. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
91. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
25. SPELBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
7. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
24. TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
84. BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
103. KANDELABRAR för fem ljus, ett par, Parisarbeten, Empire.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
4. KABINETTSKÅP, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK