Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
790Antonio Jacobsen, "Stephen J Melchers".46 000 SEK
791Johan Christian Berger, Vy mot Skeppsholmen och Södermalm, Stockholm.100 000 SEK
792August Malmström, "Rida mattsäck".20 000 SEK
793Per Krafft d.ä., "Christina Maria Alströmer", (född Silfverschiöld)(1751-1823).80 000 SEK
794Johan Rodin, "August Alströmer" (1735-1773).140 000 SEK
795Uno Troili, Självporträtt.13 000 SEK
796Bartolomeo del Bimbo (”Bimbi”) Hans krets, Stilleben med blommor, bär, och sparris.Återrop
797Stilleben med fåglar, ett par.Återrop
798Mario Nuzzi (Mario dei Fiori) Hans krets, Stilleben med nejlikor, rosor och tulpan i vas.Återrop
799Jean-Baptiste Perroneau, Kvinna med pälsbrämad cape.Återrop
800Michiel Jansz. van Mierevelt Hans art, Porträtt av herre pekandes på Hoppet.24 000 SEK
801Kilian Zoll, "Moder och barn".15 000 SEK
802Johan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais o Opera Huset".16 000 SEK
803Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".22 000 SEK
804"Kärleken är en skälm".12 000 SEK
805Samuel Cooper Tillskriven, "Oliver Cromwell" (1599-1658).14 000 SEK
806Niclas Lafrensen d.y. Tillskriven, "Fredrika Charlotta Insenstierna" (1757-1811).30 000 SEK
807Backant.22 000 SEK
808Jacob Axel Gillberg, "Självporträtt".12 000 SEK
809Fernandino Galli Bibiena Tillskriven, Capriccio med fontäner.22 000 SEK
810Pieter Mulier II, kallad Cavaliere Tempesta Tillskriven, Pastoralt landskap med herde, herdinna och boskap.55 000 SEK
811Gustaf Rydberg, Stockholms ström i månsken.40 000 SEK
812Jaktscener, ett par.24 000 SEK
813Charles Chaplin, Flicka i blå klänning.Återrop
814Albert Roelofs, "Dam vid bordet".80 000 SEK
815Mor och barn.Återrop
815ARenässansdam med flätor.65 000 SEK
816Meipingvas samt skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.5 500 SEK
817Meipingvaser, ett par, porslin. Sen Mingdynasti (1368-1644).4 500 SEK
818Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 000 SEK
819Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).3 500 SEK
820Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
821Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).8 000 SEK
822Vas, porslin. Transition, 1600-tal.34 000 SEK
823Urna, porslin. Transition, 1600-tal.38 000 SEK
824Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).34 000 SEK
825Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).30 000 SEK
826Tedosa med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK
827Tedosa med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
828Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK
829Fat, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722).19 000 SEK
830Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
831Equelle med lock, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
832Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
833Vas, tallrik och assiette, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.13 000 SEK
834Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
835Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
836Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
837Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
838Rökelsehållare, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
839Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.7 000 SEK
840Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 500 SEK
841Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
842Tazza, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
843Vaser, två stycken, snarlika. Qing dynastin, 1800-tal.10 000 SEK
844Tallrik, porslin. Sen Qingdynasti.4 500 SEK
845Skålar, två stycken, porslin. Sen Qingdynastin.13 000 SEK
846Tazza, porslin. Kina, troligen republik, med Xuandes märke.8 000 SEK
847Fat, kompaniporslin. Qingdynastin (1736-95).5 000 SEK
848Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.135 000 SEK
849Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.3 000 SEK
850Krönt buddha, brons. Västra Tibet, 1300-tal.230 000 SEK
851Bodhisattva, kallförgylld brons. Mingdynastin, 1400-talets mitt.420 000 SEK
852Guanyin, förgylld brons. Mingdynastin, 1500/1600-tal.40 000 SEK
853Avalokitshvara, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).75 000 SEK
854Buddhisattva Avalokiteshvara, kallförgylld koppar legering. Sen Mingdynasti.65 000 SEK
855Avalokiteshvara, kallförgylld och lackerad brons. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
856Guanyin/Avalokiteshvara, fögylld och lackerad brons. Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
857Smörlampa, låghaltigt silver. Tibet, 1800-tal.2 000 SEK
858Rökelsekar, brons. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
859Rökelskar, brons. Sen Qingdynasti.17 000 SEK
860Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.70 000 SEK
861Cabaretfat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
862Skärm, porslinsplakett. Kina, 1900-tal.26 000 SEK
863Okänd konstnär, oljemålning. Qingdynastin, 1800-tal.20 000 SEK
864Rullmålning, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
865Stående Avalokiteshvara, brons. Möjligen Korea.3 800 000 SEK
866Tempelklocka, brons. Tibet, 17/1800-tal.3 000 SEK
867Speglar, tre stycken, brons. Tangdynastin (618-907).16 000 SEK
868Spegel, brons. Mingdynastin (1368-1644).230 000 SEK
869Vaser, två stycken, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.13 000 SEK
870Rökelsekar, brons. Qingdynastin, (1664-1912).80 000 SEK
871Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin (1664-1912).340 000 SEK
872Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti.7 000 SEK
873Häst med krubba, lergods. Tangdynastin (608-918).12 000 SEK
874Vinthund, lergods. Tangdynastin (618-907).13 000 SEK
875Urna, keramik. Songdynastin.6 000 SEK
876Skål, keramik. Sungdynastin (618-906).7 500 SEK
877Vas, keramik. Yuandynastin.370 000 SEK
878Urna, keramik. Song/Yuandynastin.19 000 SEK
879Skål, keramik. Yuandynastin.28 000 SEK
880Skål, keramik. Yuan/Mingdynastin.10 000 SEK
881Fohund, keramik. Mingdynastin (1368-1644).30 000 SEK
882Urnor med lock, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.70 000 SEK
883Tekrukor, tre stycken, porslin. Transition, 1600-tal.15 000 SEK
884Skålfat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.12 000 SEK
885Skålar med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
886Figurin, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
887Guanyin, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.115 000 SEK
888Plaketter, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.115 000 SEK