Important Spring Sale 633

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
988Saltkar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 500 SEK
989Skålar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets mitt.12 000 SEK
990Servisdelar, 17 delar, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
991Karott med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
992Tekanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
993Bålar med fat, ett par , kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.15 000 SEK
994Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.4 200 SEK
995Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.Återrop
996Handfat, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.8 000 SEK
997Bläckställ med insats och lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
998Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.185 000 SEK
999Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.15 500 SEK
1000YTTERFODER, porslin. Kina, omkring 1900.10 000 SEK
1001Ytterfoder/Scrollställ, porslin. Sen Qing/tidigt 1900-tal.8 000 SEK
1002Skål, porslin. Qingdynastin, Guangxus märke.60 000 SEK
1003Skål, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs märke.60 000 SEK
1004Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900, med Guangxus märke och period.135 000 SEK
1005Plakett, porslin. Kina, Sen Qingdynasti.8 500 SEK
1006Fat, porslin. Kina, troligen Republik.9 500 SEK
1008Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med märke.50 000 SEK
1009Fat, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.11 000 SEK
1010Ytterfoder med fat, ett par, porslin. Troligen Republik, Kina, 1900-tal.65 000 SEK
1011VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
1012Ytterfoder, ett par, porslin och brons. Sen Qingdynasti.48 000 SEK
1013Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1014Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1015Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.13 000 SEK
1016Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
1017Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.18 000 SEK
1018KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).46 000 SEK
1019Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).60 000 SEK
1020Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).4 000 SEK
1021Vinkanna, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).16 000 SEK
1022Vinkanna med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).32 000 SEK
1023Fat, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.5 500 SEK
1024Fat, ett par, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.16 000 SEK
1025Skålfat, ett par, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.40 000 SEK
1026Urna, porslin. Transition, 1600-tal.30 000 SEK
1027FAT, porslin. Transition, 1600-tal.90 000 SEK
1028Skålar, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.16 000 SEK
1029URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).50 000 SEK
1030Kruka med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).24 000 SEK
1031Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1032Vas med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
1033Fat, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1662-1722).75 000 SEK
1034Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
1035Kopp, porslin. Kina, med Qianlongs märke.14 000 SEK
1036Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1037Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
1038Vas, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
1039Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).5 500 SEK
1040Saltkar med insats, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.3 000 SEK
1041Saladierer, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).19 000 SEK
1042Tallrikar, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
1043Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
1044Golvurnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).65 000 SEK
1045YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.250 000 SEK
1046Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
1047Ytterfoder, porslin.Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1048Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.13 000 SEK
1049Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.34 000 SEK
1050Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.7 500 SEK
1051Vas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.24 000 SEK
1052Skål med lock, porslin. Kina, troligen Republik men Guangxus märke.17 000 SEK
1053Koppar, två stycken, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal.14 000 SEK
1054FAT, porslin. Arita, Japan, Edo perioden.Återrop
1055Rökelsekar med lock, brons. Japan, Meiji (1868-1912).4 500 SEK
1056Rullmålning, färg och tusch. Japan, 1900-tal. Signerad Kawabata Gyokushō (川端 玉章 1842-1913).Återrop
1057Vikskärm, sex delar. Japan, Edo. Signerad.Återrop